ასპირინი - ASPIRIN 0.5 გრამიანი 10 ტაბლეტი · kosmetika.ge
ასპირინი - ASPIRIN 0.5 გრამიანი 10 ტაბლეტი

ასპირინი - ASPIRIN 0.5 გრამიანი 10 ტაბლეტი

1 აფთიაქი · ყველაზე იაფი თავში
აფთიაქი ფასი რეგ.
PSP
0,35 ₾
0,43 ₾
PSP
0,35 ₾0,43 ₾
გადასვლა PSP

მახასიათებლები

ფორმა
Dosage mg
შეფუთვა
Description en
Trade name: Aspirin International Nonproprietary Name: Acetylsalicylic acid Dosage form: Tablets Composition: One tablet contains: Active substance: Acetylsalicylic acid _ 500mg; Excipients: Microcrystalline cellulose, corn starch. Description: Round, slightly biconvex, white tablets with beveled edges. See blog: Aspirin — for relieving fever and pain caused by inflammation Pharmacotherapeutic group: Non-steroidal anti-inflammatory drug (NSAID) Pharmacological properties: Pharmacodynamics Acetylsalicylic acid (ASA) belongs to the group of non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) and has analgesic, antipyretic, and anti-inflammatory effects, which are due to the inhibition of cyclooxygenase enzymes involved in prostaglandin synthesis. ASA in the dosage range of 0.3-1.0g is used to reduce fever in diseases such as colds and flu, and to relieve joint and muscle pain. ASA inhibits platelet aggregation by blocking thromboxane A2 synthesis in platelets. Indications for use • For symptomatic relief of headache, toothache, sore throat, menstrual pain, muscle and joint pain, back pain. • For elevated body temperature in colds and other infectious-inflammatory diseases (in adults and children over 15 years of age). Contraindications • Hypersensitivity to ASA, other NSAIDs, or any excipient of the preparation. • Erosive-ulcerative diseases of the gastrointestinal tract (in the acute phase). • Hemorrhagic diathesis. • Bronchial asthma induced by salicylates and other NSAIDs. • Concomitant use with methotrexate at doses of 15mg per week or more. • First and third trimesters of pregnancy and lactation. The preparation is not prescribed for children under 15 years of age with acute respiratory diseases caused by viral infections, due to the risk of developing Reye's syndrome (encephalopathy and acute fatty liver dystrophy with acute renal failure). Use with caution — concomitant treatment with anticoagulants; gout, hyperuricemia, gastric and/or duodenal ulcer diseases (in history), including chronic or recurrent ulcer diseases, as well as gastrointestinal bleeding; bronchial asthma, nasal polyposis, chronic bronchopulmonary diseases; impaired renal or/and liver function; second trimester of pregnancy. Dosage and administration The preparation is intended for adults and children over 15 years of age: For mild to moderate pain syndrome and fever, the single dose is 0.5-1g, the maximum single dose is 1g. The interval between doses should be at least 4 hours. The maximum daily dose should not exceed 3g (6 tablets). Method of administration: Take orally, after meals, with a large amount of liquid. Duration of treatment (without consulting a doctor) should not exceed 5 days when prescribed as an analgesic and 3 days when prescribed as an antipyretic. Side effects Gastrointestinal tract: Abdominal pain; nausea; vomiting; heartburn; in case of overt (bloody vomiting, tarry stools) or occult bleeding from the gastrointestinal tract, erosive-ulcerative diseases of the gastrointestinal tract (including perforation); increased activity of "liver" enzymes. Central nervous system: Dizziness and tinnitus (usually signs of overdose). Hematopoietic system: Increased risk of bleeding. Allergic reactions: Urticaria, anaphylactic reactions, bronchospasm, Quincke's edema. Overdose Symptoms: Moderate overdose: characterized by nausea, vomiting, tinnitus, hearing impairment, headache, dizziness, cognitive impairment. These symptoms disappear when the dose of the preparation is reduced. Severe overdose: characterized by fever, hyperventilation, ketosis, respiratory alkalosis, metabolic acidosis, coma, cardiogenic shock, respiratory failure, pronounced hypoglycemia. Treatment: Hospitalization, gastric lavage, administration of activated charcoal, control of acid-base balance, alkaline diuresis within the range of 7.5-8.0 to achieve urine pH (forced alkaline diuresis is considered achieved when the salicylate concentration in blood exceeds 500mg/L (3.6 mmol/L) in adults and 300mg/L (2.2 mmol/L) in children), hemodialysis, restoration of fluid loss, symptomatic therapy. Interactions with other drugs Acetylsalicylic acid enhances the toxicity of methotrexate, the effects of some analgesics, other NSAIDs, oral hypoglycemic agents, heparin, indirect anticoagulants, platelet aggregation thrombolytic inhibitors, sulfonamides (benzbromarone, probenecid), hypotensive agents, and diuretics (spironolactone, furosemide). Glucocorticosteroids, alcohol, and ethanol-containing preparations increase the damaging effect on the gastrointestinal mucosa and increase the risk of gastrointestinal bleeding. Antacids containing magnesium and/or aluminum hydroxide slow down and worsen the absorption of acetylsalicylic acid. Special instructions The preparation containing acetylsalicylic acid should not be prescribed to children under 15 years of age, as the risk of Reye's syndrome increases in case of viral infection. Acetylsalicylic acid can cause bronchospasm, asthma attacks, or other hypersensitivity reactions. Risk factors include a history of bronchial asthma, fever, nasal polyps, chronic bronchopulmonary diseases, and a history of allergies (allergic rhinitis, skin rash). Acetylsalicylic acid can increase the tendency to bleed, which is related to its inhibitory effect on platelet aggregation. This should be taken into account when surgical interventions are necessary, including minor interventions such as tooth extraction. To reduce bleeding before, during, and after surgery, it is necessary to stop taking the preparation 5-7 days in advance and inform the doctor. If the preparation needs to be used during lactation, breastfeeding should be discontinued. Acetylsalicylic acid reduces the excretion of uric acid from the body, which can cause acute gout attacks in predisposed patients. Effect on ability to drive and operate machinery: No effect. Storage conditions: Store at a temperature not exceeding 30°C, out of reach of children. Shelf life: 5 years. Do not use after the expiry date indicated on the packaging. Dispensing condition: Available without a prescription.
Description ru
Торговое наименование: Аспирин Международное непатентованное наименование: Ацетилсалициловая кислота Лекарственная форма: Таблетки Состав: одна таблетка содержит: Действующее вещество: Ацетилсалициловая кислота _ 500мг; Вспомогательные вещества: Микрокристаллическая целлюлоза, кукурузный крахмал. Описание: Круглые, слегка двояковыпуклые, с фаской по краям таблетки белого цвета. См. блог: Аспирин — для снятия повышенной температуры и боли, вызванных воспалением Фармакотерапевтическая группа: Нестероидный противовоспалительный препарат (НПВП) Фармакологические свойства: Фармакодинамика Ацетилсалициловая кислота (АСК) относится к группе нестероидных противовоспалительных препаратов (НПВП) и обладает обезболивающим, жаропонижающим и противовоспалительным действием, что обусловлено ингибированием ферментов циклооксигеназ, участвующих в синтезе простагландинов. АСК в дозовом диапазоне 0,3 _ 1,0г используется для снижения температуры при таких заболеваниях, как простуда и грипп, для облегчения боли в суставах и мышцах. АСК ингибирует агрегацию тромбоцитов путем блокирования синтеза тромбоксана А2 в тромбоцитах. Показания к применению • Симптоматическое облегчение головной боли, зубной боли, боли в горле, менструальной боли, боли в мышцах и суставах, боли в спине. • Повышение температуры тела при простуде и других видах инфекционно-воспалительных заболеваний (у взрослых и детей старше 15 лет). Противопоказания • Гиперчувствительность к АСК, другим НПВП или любому из вспомогательных веществ препарата. • Эрозивно-язвенные заболевания желудочно-кишечного тракта (в фазе обострения). • Геморрагический диатез. • Бронхиальная астма, индуцированная приемом салицилатов и других НПВП. • Одновременное применение с метотрексатом в дозе 15мг в неделю и более. • I и III триместры беременности и период лактации. Препарат не назначают детям до 15 лет с острыми респираторными заболеваниями, вызванными вирусными инфекциями, из-за риска развития синдрома Рейе* (энцефалопатия и острая жировая дистрофия с развитием острой почечной недостаточности). С осторожностью — при одновременном лечении антикоагулянтами; подагре, гиперурикемии, язвенных заболеваниях желудка и/или двенадцатиперстной кишки (в анамнезе), включая течение хронических или рецидивирующих язвенных заболеваний, а также желудочно-кишечных кровотечениях; бронхиальной астме, полипозе носа, хронических бронхо-легочных заболеваниях; при нарушенной функции почек и/или печени; II триместр беременности. Способ применения и дозировка Препарат предназначен для взрослых и детей старше 15 лет: При болевом синдроме слабой и средней интенсивности и при лихорадочном состоянии разовая доза составляет 0,5_1г, максимальная разовая доза _ 1г. Интервалы между приемами препарата не менее 4 часов. Максимальная суточная доза не должна превышать 3г (6 таблеток). Способ применения: Принимать внутрь, после еды, запивая большим количеством жидкости. Продолжительность лечения (без консультации врача) не должна превышать 5 дней при назначении в качестве обезболивающего средства и 3 дня в качестве жаропонижающего средства. Побочные эффекты Желудочно-кишечный тракт: Боли в области живота; тошнота; рвота; изжога; при появлении явных (кровянистая рвота, дегтеобразный стул) или скрытых признаков желудочно-кишечного кровотечения, эрозивно-язвенных заболеваниях желудочно-кишечного тракта (включая перфорацию); при повышении активности "печеночных" ферментов. Центральная нервная система: Головокружение и шум в ушах (обычно являются признаками передозировки). Система кроветворения: Повышенный риск кровотечений. Аллергические реакции: Крапивница, анафилактические реакции, бронхоспазм, отек Квинке. Передозировка Симптомы: При передозировке средней степени тяжести: характерны тошнота, рвота, шум в ушах, нарушение слуха, головная боль, головокружение, нарушение сознания. Эти симптомы исчезают при снижении дозы препарата. При передозировке тяжелой степени: характерны лихорадка, гипервентиляция, кетоз, респираторный алкалоз, метаболический ацидоз, кома, кардиогенный шок, дыхательная недостаточность, выраженная гипогликемия. Лечение: Госпитализация, лаваж, прием активированного угля, контроль кислотно-щелочного баланса, щелочной диурез в пределах 7.5-8.0 для достижения значения pH мочи (форсированный щелочной диурез считается достигнутым, когда концентрация салицилатов в крови составляет более 500мг/л (3,6 ммоль/л) у взрослых и 300мг/л (2,2 ммоль/л) у детей), гемодиализ, восполнение потери жидкости, симптоматическая терапия. Взаимодействие с другими лекарственными средствами Ацетилсалициловая кислота усиливает токсичность метотрексата, эффект некоторых анальгетиков, других НПВП, гипогликемических средств для приема внутрь, гепарина, непрямых антикоагулянтов, ингибиторов агрегации тромбоцитов, тромболитиков, сульфаниламидов (бензбромарон, пробенецид), гипотензивных средств и диуретиков (спиронолактон, фуросемид). Глюкокортикостероиды, алкоголь и средства, содержащие этанол, увеличивают повреждающее действие на слизистую оболочку желудочно-кишечного тракта, повышают риск развития желудочно-кишечных кровотечений. Антациды, содержащие магний и/или алюминия гидроксид, замедляют и ухудшают всасывание ацетилсалициловой кислоты. Особые указания Детям до 15 лет нельзя назначать препарат, содержащий ацетилсалициловую кислоту, так как при вирусной инфекции возрастает риск возникновения синдрома Рейе. Ацетилсалициловая кислота может вызывать бронхоспазм, приступ бронхиальной астмы или другие реакции повышенной чувствительности. Факторами риска являются наличие в анамнезе бронхиальной астмы, ринитов, полипов носа, хронических бронхо-легочных заболеваний, случаи аллергии в анамнезе (аллергический ринит, кожная сыпь). Ацетилсалициловая кислота может повышать склонность к кровотечениям, что связано с ее ингибирующим действием на агрегацию тромбоцитов. Это следует учитывать при необходимости хирургических вмешательств, включая малые вмешательства, такие как удаление зуба. Для уменьшения кровотечений до, во время и после хирургического вмешательства, необходимо прекратить применение препарата за 5-7 дней до него и сообщить об этом врачу. При необходимости применения препарата в период лактации следует прекратить грудное вскармливание. Ацетилсалициловая кислота снижает выведение мочевой кислоты из организма, что может стать причиной острого приступа подагры у предрасположенных пациентов. Влияние на способность управлять автомобилем и другими механизмами не оказывает. Условия хранения Хранить при температуре не выше 30°C, в недоступном для детей месте. Срок годности 5 лет. Не принимать после истечения срока годности, указанного на упаковке. Условия отпуска Отпускается без рецепта.
აქტივი
acetylsalicylic acid

რა არის ეს?

სავაჭრო დასახელება:  ასპირინი საერთაშორისო არაპატენტირებული დასახელება: აცეტილსალიცილის მჟავა სამკურნალო ფორმა: ტაბლეტები შემადგენლობა: ერთი ტაბლეტი შეიცავს:  მოქმედი ნივთიერება: აცეტილსალიცილის მჟავა _ 500მგ;  დამხმარე ნივთიერებები: მიკროკრისტალური ცელულოზა, სიმინდის სახამებელი. აღწერილობა:  მრგვალი, ოდნავ ორმხრივამობურცული, ნაპირებთან წაკვეთილი თეთრი ფერის ტაბლეტები. იხილეთ ბლოგი: ასპირინი — ანთებით გამოწვეული ტემპერატურის მატებისა და ტკივილის მოსახსნელად ფარმაკოთერაპიული ჯგუფი:  ანთების საწინააღმდეგო არასტეროიდული პრეპარატი (ასაპ) ფარმაკოლოგიური თვისებები: ფარმაკოდინამიკა აცეტილსალიცილის მჟავა (ასმ) ეკუთვნის ანთების საწინააღმდეგო არასტეროიდული პრეპარატების  (ასაპ) ჯგუფს და გააჩნია ტკივილგამაყუჩებელი, სიცხის დამწევი და ანთების საწინააღმდეგო მოქმედება, რაც განპირობებულია ციკლოოქსიგენაზების ენზიმების ინჰიბირებით, რომლებიც მონაწილეობენ პროსტაგლანდინების სინთეზში. ასმ დოზირების დიაპაზონში 0.3 _ 1.0გ გამოიყენება ტემპერატურის დასაწევად ისეთი დაავადებებისას, როგორიცაა გაციება და სურდო, სახსრებისა და კუნთების ტკივილის შესამსუბუქებლად. ასმ ახდენს თრომბოციტების აგრეგაციის ინჰიბირებას თრომბოციტებში თრომბოქსინი A2 სინთეზის ბლოკირების გზით. გამოყენების ჩვენება •    თავის ტკივილის, კბილის ტკივილის, ყელის ტკივილის, მენსტრუალური ტკივილის, კუნთებისა და სახსრების ტკივილის, ზურგის ტკივილის სიმპტომური შემსუბუქებისთვის. •    სხეულის ტემპერატურის მომატება გაციებისა და სხვა სახის ინფექციურ-ანთებითი დაავადებებისას (უფროსებში და 15 წელზე უფროს ბავშვებში). უკუჩვენება •    ჰიპერმგრძნობელობა ასმ-ს, სხვა ასაპ-ის ან პრეპარატის ნებისმიერი დამხმარე ნივთიერების მიმართ. •    კუჭ-ნაწლავის ტრაქტის ეროზიულ-წყლულოვანი დაავადებები (გამწვავების ფაზაში). •    ჰემორაგიული დიათეზი. •    ბრონქული ასთმა, რომელიც ინდუცირებულია სალიცილატებისა და სხვა ასაპ-ის მიღებით. •    ერთდროული გამოყენება მეტოტრესკანთან დოზით 15მგ კვირაში და მეტი. •    ორსულობის I და III ტრიმესტრები და ლაქტაციის პერიოდი. პრეპარატს არ უნიშნავენ მწვავე რესპირატორული დაავადებების მქონე 15 წლამდე ასაკის ბავშვებს, რომლებიც გამოწვეულია ვირუსული ინფექციებით, რეინოს*ფ სინდრომის განვითარების რისკის გამო (ენცელოფათია და მწვავე ცხიმოვანი დისტროფია თირკმილს უკმარისობის მწვავე განვითარებით). სიფრთხილით _ ანტიკოაგულანტებთან ერთდროული მკურნალობის დროს; პოაგრა, ჰიპერურიკემია, კუჭის ან/და თორმეტგოჯა ნაწლავის  წყლულოვანი დაავადებები (ანამნეზში), ქრონიკული ან მორეციდივე წყლულოვანი დაავადებების მიმდინარეობის ჩათვლით, აგრეთვე კუჭ_ნაწლავის სისხლდენები; ბრონქული ასთმა, ცხვირის პოლიპოზი, ქრონიკული ბრონქ-ფილტვის დაავადებები; თირკმელების ან/და ღვიძლის დარღვეული ფუნქციის დროს; ორსულობის II ტრიმესტრი. გამოყენების წესი და დოზირება პრეპარატი განკუთვნილია მოზრდილებისა და 15 წელზე უფროსი ბავშვებისათვის: სუსტი და საშუალო ინტენსივობის ტკივილის სინდრომის დროს და ცხელების მდგომარეობაში ერთჯერადი დოზა შეადგენს 0,5_1გ, მაქსიმალური ერთჯერადი დოზა _ 1გ. ინტერვალები პრეპარატის მიღებებს შორის არანაკლებ 4 საათი. მაქსიმალური სადღეღამისო დოზა არ უნდა აღემატებოდეს 3გ-ს (6 ტაბლეტი). გამოყენების წესი: მიიღეთ შიგნით, საკვების მიღების შემდეგ, დიდი რაოდენობის სითხესთან ერთად. მკურნალობის ხანგრძლივობა (ექიმთან კონსულტაციის გარეშე) არ უნდა აღემატებოდეს 5 დღეს ტკივილგამაყუჩებელი საშუალების სახით დანიშვნისას და 3 დღეს სიცხის დამწევი საშუალების სახით. გვერდითი მოვლენები კუჭ-ნაწლავის ტრაქტი: ტკივილები მუცლის არეში; გულისრევა; ღებინება; წვა; კუჭ-ნაწლავიდან აშკარა (სისხლიანი ღებინება, კუპრისებური განავალი) ან ფარული სისხლდენის ნიშნების დროს, კუჭ-ნაწლავის ტრაქტის ეროზიულ-წყლულოვანი დაავადებისას (მათ შორის პერფორაციით); "ღვიძლისმიერი” ფერმენტების აქტივობის მომატებისას. ცენტრალური ნერვული სისტემა: თავბრუსხვევა და შუილი ყურებში (ჩვეულებრივ წარმოადგენს ჭარბი დოზირების ნიშნებს). სისხლწარმომქმნელი სისტემა: სისხლდენების მომეტებული რისკი. ალერგიული რეაქციები: ჭინჭრის ციება, ანაფილაქსიური რეაქციები, ბრონქოსპაზმი, კვინკეს შეშუპება. ჭარბი დოზირება სიმპტომები: საშუალო ხარისხის სიმძიმის ჭარბი დოზირების დროს: დამახასიათებელია გულისრევა, ღებინება, შუილი ყურებში, სმენის დარღვევა, თავის ტკივილი, თავბრუსხვევა, შემეცნების დარღვევა. ეს სიმპტომები ქრება პრეპარატის დოზის შემცირების დროს. მძიმე ხარისხის სიმძიმის ჭარბი დოზირების დროს: დამახასიათებელია ციება, ჰიპერვენტილაცია, კეტოზი, რესპირატორული ალკალოზი, მეტაბოლური აციდოზი, კომა, კარდიოგენული შოკი, სუნთქვის უკმარისობა, გამოხატული ჰიპოგლიკემია. მკურნალობა: ჰოსპიტალიზაცია, ლავაჟი, აქტივირებული ნახშირის მიღება, მჟავა_ტუტოვანი ბალანსის კონტროლი, ტუტოვანი დიურეზი 7.5-8.0 ფარგლებში შარდის pH-ის მნიშვნელობის მისაღებად (ფორსირებული ტუტოვანი დიურეზი ითვლება მიღწეულად, როცა სისხლში სალიცილატის კონცენტრაცია შეადგენს 500მგ/ლ-ზე მეტს (3,6 მმოლი/ლ) უფროსებში და 300მგ/ლ (2,2მმოლი/ლ) ბავშვებში), ჰემოდიალიზი, სითხის დანაკარგის აღდგენა, სიმპტომატური თერაპია. ურთიერთქმედება სხვა სამკურნალო საშუალებებთან აცეტილსალიცილის მჟავა აძლიერებს მეტოტრექსატის ტოქსიკურობას, ზოგიერთი ანალგეტიკების ეფექტს, სხვა ასაპ-ის, შიგნით მიღების ჰიპოგლიკემიური საშუალებების, ჰეპარინის, არაპირდაპირი ანტიკოაგულანტების, თრომბოციტების აგრეგაციის თრომბოლიტიკ-ინჰიბიტორების, სულფანილამიდების (ბენზბრომარონი, პრობენეციდი), ჰიპოთენზიური საშუალებების და დიურეტიკების (სპირონოლაქტონი, ფუროსემიდი) მოქმედებას. გლუკოკორტიკოსტეროიდები, ალკოჰოლი და ეთანოლის შემცველი საშუალებები ზრდიან დამაზიანებელ მოქმედებას კუჭ-ნაწლავის ლორწოვან გარსზე, ზრდიან კუჭ-ნაწლავური სისხლდენების განვითარების რისკს. ანტაციდები, რომლებიც შეიცავს მაგნიუმს ან/და ალუმინის ჰიდროქსიდს, ანელებენ და აუარესებენ აცეტილსალიცილის მჟავის შეწოვას. განსაკუთრებული მითითებები 15 წლამდე ასაკის ბავშვებში არ შეიძლება პრეპარატის დანიშვნა, რომელიც შეიცავს აცეტილსალიცილის მჟავას, რადგან ვირუსული ინფექიის შემთხვევაში იზრდება რეინოს* სინდრომის წარმოშობის რისკი. აცეტილსალიცილის მჟავას შეუძლია გამოიწვიოს ბრონქოსპაზმი, ბრონქული ასთმის შეტევა ან მომეტებული მგრძნობელობის სხვა რეაქციები. რისკ-ფაქტორებს წარმოადგენს ანამნეზში ბრონქული ასთმის არსებობა, ციებები, ცხვირის პოლიპები, ქრონიკული ბრობქო-ფილტვისმიერი დაავადებები, ანამნეზში ალერგიის შემთხვევები (ალერგიული რინიტი, გამონაყარი კანზე). აცეტილსალიცილის მჟავას შეუძლია გაზარდოს მიდრეკილება სისხლდენებისადმი, რაც დაკვშირებულია მის მაინჰიბირებელ მოქმედებაზე თრომბოციტების აგრეგაციების მიმართ. ეს გათვალისწინებული უნდა იყოს ქირურგიული ჩარევების აუცილებლობის დროს, იმ მცირე ჩარევების ჩათვლით, როგორიცაა კბილის ამოღება. ქირურგიული ჩარევის წინ, ოპერაციის მსვლელობისას და ოპერაციის შემდგომი სისხლდენების შესამცირებლად, საჭიროა შეწყდეს პრეპარატის გამოყენება 5-7 დღით ადრე და ამის შესახებ ეცნობოს ექიმს. ლაქტაციის პერიოდში პრეპარატის გამოყენების აუცილებლობის შემთხვევაში უნდა შეწყდეს ბაშვის რძით კვება. აცეტილსალიცილის მჟავა ამცირებს ორგანიზმიდან შარდმჟავას გამოყოფას, რაც შესაძლოა გახდეს პოდაგრის მწვავე შეტევის მიზეზი მიდრეკილების მქონე პაციენტებში. ზემოქმედემა ავტომობილისა და სხვა მექანიზმების მართვის უნარზე არ ახდენს მოქმედებას. შენახვის პირობები შეინახეთ არაუმეტეს 30°C ტემპერატურაზე, ბავშვებისათვის მიუწვდომელ ადგილას.  შენახვის ვადა 5 წელი. არ მიიღოთ შეფუთვაზე მითითებული ვადის ამოწურვის შემდეგ. გაცემის პირობა გაიცემა რეცეპტის გარეშე.