უფსარინი - Upsarin C Upsa C Upsa 10 ცალი
მახასიათებლები
- ფორმა
- Dosage mg
- შეფუთვა
- Description en
- Composition One tablet contains active ingredients: Acetylsalicylic acid – 330 mg. Ascorbic acid – 220 mg. Excipients: Glycine, anhydrous citric acid, sodium benzoate, sodium bicarbonate, povidone. Description White, flat-cylindrical tablets with a score line and bevel. Pharmacotherapeutic group Non-narcotic analgesic and vitamin. Pharmacological properties It is a combined preparation whose action is due to its components. Acetylsalicylic acid has analgesic, antipyretic, anti-inflammatory effects, associated with the inhibition of cyclooxygenases 1 and 2, inhibits prostaglandin synthesis; suppresses platelet aggregation. Ascorbic acid plays an important role in the regulation of redox processes, carbohydrate metabolism, blood coagulation, tissue regeneration, and helps increase the body's resistance. When Upsarin Upsa C with vitamin is dissolved in water, a buffer solution is formed, which keeps the active substance in a dissolved state after administration, prevents the preparation from entering the acidic environment of the stomach from becoming insoluble again and distributing as stable particles on its walls. As a result, rapid and complete absorption of the preparation is ensured, as well as better tolerability compared to conventional acetylsalicylic acid tablets. Indications: Pain syndrome of mild to moderate intensity of various origins in adults (headache, toothache, migraine, neuralgia, thoracic root syndrome, muscle and joint pain, menstrual pain). Elevated body temperature during colds and other infectious-inflammatory diseases. Contraindications: Hypersensitivity to acetylsalicylic acid, other non-steroidal anti-inflammatory drugs and components of the preparation; erosive-ulcerative lesions of the gastrointestinal tract (in the acute phase); gastrointestinal bleeding; severe liver or kidney dysfunction; "Aspirin asthma"; hemorrhagic diathesis (hemophilia, von Willebrand disease, telangiectasia, hypoprothrombinemia, thrombocytopenic purpura); dissecting aortic aneurysm; portal hypertension; vitamin K deficiency; glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency, phenylketonuria; pregnancy (I and III trimesters), lactation period; the preparation is not recommended for children under 15 years of age with acute respiratory diseases caused by viral infections, due to the risk of developing Reye's syndrome (encephalopathy with acute fatty degeneration of the liver and acute renal failure). With caution – hyperuricemia, urate nephrolithiasis, gout, peptic ulcer disease of the stomach and/or duodenum (in history), decompensated heart failure. Dosage and administration The preparation is taken by adults and children over 15 years of age. Internally, for adults and children over 15 years of age: 1-2 tablets are taken 2-3 times a day; the maximum daily dose should not exceed 6 tablets. Elderly people: 1 tablet is taken 4 times a day; the maximum daily dose should not exceed 4 tablets. Method of administration: The tablet/tablets are dissolved in a glass (200 ml) of water or juice. Frequency and timing of administration: The interval between doses should be at least 4 hours. Regular intake of the preparation will help prevent sudden temperature spikes and reduce pain intensity. The preparation, as an analgesic (without medical consultation), should not be used for more than 5 days, and as an antipyretic, for more than 3 days. Side effects At recommended doses, the preparation is usually well tolerated. In rare cases, the following side effects may occur: allergic reactions – skin rash, bronchospasm, Quincke's edema; "Aspirin" triad based on the hapten mechanism (bronchial asthma, recurrent nasal and sinus polyposis, and intolerance to acetylsalicylic acid and pyrazolone derivatives); gastrointestinal disorders – nausea, vomiting, epigastric pain, diarrhea; gastrointestinal bleeding (vomiting like "coffee grounds", "tarry" stools); decreased appetite, increased liver transaminase activity; impaired kidney function; thrombocytopenia, anemia, leukopenia, hyperbilirubinemia; hemorrhagic syndrome (nosebleeds and gum bleeding), prolonged blood clotting time. High doses of vitamin C (over 1 g) in patients with glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency may cause urolithiasis, and may also increase hemolysis (red blood cell breakdown). If side effects occur, stop taking the preparation immediately and inform your doctor. Overdose (caused by acetylsalicylic acid) Symptoms: Poisoning in the early stages – central nervous system excitability, dizziness, severe headache, gastralgia, tinnitus, hearing loss, visual disturbances, nausea, vomiting, shortness of breath. Later, drowsiness, convulsions, anuria, decreased consciousness up to coma, respiratory failure, water-electrolyte imbalance develop. Treatment: In case of poisoning symptoms – induce vomiting or gastric lavage, take activated charcoal or laxatives and follow doctor's recommendations. Treatment should be carried out in a specialized unit. Interaction with other medicinal products Acetylsalicylic acid enhances the toxicity of methotrexate, narcotic analgesics, other non-steroidal anti-inflammatory drugs, oral hypoglycemic agents, heparin, indirect anticoagulants, thrombolytics and platelet aggregation inhibitors, sulfonamides (including co-trimoxazole), triiodothyronine, and reserpine; reduces the effect of uricosuric drugs (benzbromarone, sulfinpyrazone), hypotensive agents, and diuretics (spironolactone, furosemide). Glucocorticosteroids, alcohol, and alcohol-containing preparations increase the damaging effect on the gastrointestinal mucosa and the risk of bleeding. Acetylsalicylic acid increases the plasma concentration of digoxin, barbiturates, and lithium preparations. Antacids containing magnesium and/or aluminum hydroxide inhibit and reduce the absorption of acetylsalicylic acid. Ascorbic acid improves iron absorption in the intestines. Special instructions: At the recommended dose, acetylsalicylic acid reduces the excretion of uric acid from the body, which can lead to exacerbation of gout. With prolonged use of the preparation, periodic monitoring of complete blood count, stool analysis, and liver function is necessary. Since acetylsalicylic acid slows blood clotting, it is necessary to inform the doctor about the use of the preparation before surgical operations. Children should not be prescribed preparations containing acetylsalicylic acid, as in case of viral infection, the risk of developing Reye's syndrome increases. Symptoms of Reye's syndrome include prolonged vomiting, acute encephalopathy, liver enlargement. Since the preparation contains acetylsalicylic acid and ascorbic acid, to avoid exceeding the maximum daily dose, do not use the preparation in combination with other preparations containing these active substances. Alcohol-containing products should not be consumed during treatment (risk of gastrointestinal bleeding). If the preparation is necessary during lactation, breastfeeding should be discontinued. Patients on a salt-free or low-salt diet should consider that each tablet contains 485 mg of sodium. Dosage form Effervescent tablets. 10 effervescent tablets in a polypropylene tube with a polyethylene cap. 1 tube in a cardboard box with instructions for use. Storage conditions Store in a dry place, inaccessible to children, at a temperature not exceeding 25 °C. Shelf life 2 years. Do not use after the expiry date indicated on the packaging. Dispensing category: Over-the-counter (Group III).
- Description ru
- Состав одна таблетка содержит активные вещества: ацетилсалициловая кислота – 330 мг. аскорбиновая кислота – 220 мг. Вспомогательные вещества: глицин, дегидратированная лимонная кислота, натрия бензоат, натрия гидрокарбонат, повидон. Описание Белые плоскоцилиндрические таблетки с риской и фаской. Фармакотерапевтическая группа Ненаркотическое анальгезирующее средство и витамин. Фармакологические свойства Комбинированный препарат, действие которого обусловлено входящими в его состав компонентами. Ацетилсалициловая кислота оказывает обезболивающее, жаропонижающее, противовоспалительное действие, связанное с подавлением 1 и 2 циклооксигеназ, ингибирует синтез простагландинов; подавляет агрегацию тромбоцитов. Аскорбиновая кислота играет важную роль в регуляции окислительно-восстановительных процессов, углеводном обмене, свертываемости крови, регенерации тканей и способствует повышению резистентности организма. Таблетки Упсарин Упса с витамином С при растворении в воде образуют буферный раствор, который после приема препарата сохраняет действующее вещество в растворенном состоянии, препятствует переходу препарата, попавшего в кислую среду желудка, снова в нерастворимую форму и распределению в виде устойчивых частиц по его стенкам. В результате обеспечивается быстрое и полное всасывание препарата, а также его лучшая переносимость по сравнению с обычными таблетками ацетилсалициловой кислоты. Показания: Слабый или умеренно выраженный болевой синдром различного происхождения у взрослых (головная боль, зубная боль, мигрень, невралгия, корешковый синдром, мышечные и суставные боли, боли во время менструации). Повышенная температура тела при простудных и других инфекционно-воспалительных заболеваниях. Противопоказания: Повышенная чувствительность к ацетилсалициловой кислоте, другим нестероидным противовоспалительным препаратам и компонентам препарата; эрозивно-язвенные поражения желудочно-кишечного тракта (в фазе обострения); желудочно-кишечные кровотечения; выраженные нарушения функции печени или почек; "аспириновая астма"; геморрагические диатезы (гемофилия, болезнь Виллебранда, телеангиэктазия, гипопротромбинемия, тромбоцитопеническая пурпура); расслаивающая аневризма аорты; портальная гипертензия; дефицит витамина К; дефицит глюкозо-6-фосфатдегидрогеназы, фенилкетонурия; беременность (I и III триместр), период лактации; применение препарата не рекомендуется детям до 15 лет при острых респираторных заболеваниях, вызванных вирусной инфекцией, из-за риска развития синдрома Рейе (энцефалопатия с острым жировым дистрофией печени с острой почечной недостаточностью). С осторожностью – гиперурикемия, уратный нефролитиаз, подагра, язвенная болезнь желудка и/или двенадцатиперстной кишки (в анамнезе), декомпенсированная сердечная недостаточность. Способ применения и дозы Препарат принимают взрослые и дети старше 15 лет. Внутрь, взрослым и детям старше 15 лет: 1-2 таблетки принимают 2-3 раза в сутки; максимальная суточная доза не должна превышать 6 таблеток. Пожилые люди: 1 таблетка принимается 4 раза в сутки; максимальная суточная доза не должна превышать 4 таблеток. Способ применения: Таблетка/таблетки растворяются в стакане (200 мл) воды или сока. Частота и время приема: Интервал между приемами препарата должен составлять не менее 4 часов. Регулярный прием препарата позволяет избежать резкого повышения температуры и снижает интенсивность боли. Препарат в качестве обезболивающего средства (без консультации врача) не следует применять более 5 дней, а в качестве жаропонижающего – более 3 дней. Побочные эффекты В рекомендуемых дозах препарат обычно хорошо переносится. В редких случаях могут развиваться следующие побочные эффекты: аллергические реакции – кожная сыпь, бронхоспазм, отек Квинке; по типу гафтенного механизма "аспириновая" триада (бронхиальная астма, рецидивирующий полиноз носа и носовых пазух и непереносимость препаратов ацетилсалициловой кислоты и ряда пиразолона); нарушения со стороны желудочно-кишечного тракта – тошнота, рвота, боль в эпигастральной области, диарея; желудочно-кишечные кровотечения (рвота типа "кофейной гущи", "дегтеобразный" стул); снижение аппетита, повышение активности печеночных трансаминаз; нарушение функции почек; тромбоцитопения, анемия, лейкопения, гипербилирубинемия; геморрагический синдром (носовые и десневые кровотечения), удлинение времени свертываемости крови. Высокие дозы витамина С (более 1 г) у больных с дефицитом глюкозо-6-фосфатдегидрогеназы могут вызвать мочекаменную болезнь, а также могут усилить гемолиз (распад эритроцитов). При появлении побочных эффектов необходимо немедленно прекратить прием препарата и сообщить об этом лечащему врачу. Передозировка (вызванная ацетилсалициловой кислотой) Симптомы: отравление на ранней стадии – возбуждение центральной нервной системы, головокружение, сильная головная боль, гастралгия, шум в ушах, снижение слуха, нарушение зрения, тошнота, рвота, одышка. Позднее развивается сонливость, судороги, анурия, снижение сознания до комы, дыхательная недостаточность, нарушение водно-электролитного обмена. Лечение: при появлении признаков отравления – вызвать рвоту или промыть желудок, принять активированный уголь или слабительное средство и по рекомендации врача. Лечение должно проводиться в условиях специализированного отделения. Взаимодействие с другими лекарственными средствами Ацетилсалициловая кислота усиливает токсичность метотрексата, наркотических анальгетиков, других нестероидных противовоспалительных средств, пероральных гипогликемических препаратов, гепарина, непрямых антикоагулянтов, тромболитиков и ингибиторов агрегации тромбоцитов, сульфаниламидов (включая ко-тримоксазол), трийодтиронина и резерпина; снижает эффект урикозурических препаратов (бензбромарон, сульфинпиразон), гипотензивных средств и диуретиков (спиронолактон, фуросемид). Гликокортикостероиды, алкоголь и спиртосодержащие препараты повышают повреждающее действие на слизистую оболочку желудочно-кишечного тракта и риск кровотечений. Ацетилсалициловая кислота повышает концентрацию дигоксина, барбитуратов и препаратов лития в плазме крови. Антациды, содержащие гидроксид магния и/или алюминия, замедляют и снижают всасывание ацетилсалициловой кислоты. Аскорбиновая кислота улучшает всасывание железа в кишечнике. Особые указания: В рекомендуемой дозе ацетилсалициловая кислота снижает выведение мочевой кислоты из организма, что может вызвать обострение подагры. При длительном применении препарата необходим периодический контроль общего анализа крови и кала, а также функции печени. Поскольку ацетилсалициловая кислота замедляет свертываемость крови, перед проведением хирургической операции необходимо проинформировать врача о применении препарата. Детям не следует назначать препараты, содержащие ацетилсалициловую кислоту, так как при вирусной инфекции возрастает риск развития синдрома Рейе. Симптомы синдрома Рейе – длительная рвота, острая энцефалопатия, увеличение печени. Поскольку препарат содержит ацетилсалициловую кислоту и аскорбиновую кислоту, во избежание превышения максимальной суточной дозы не применяйте препарат в комбинации с другими препаратами, содержащими эти активные вещества. Во время лечения не следует употреблять алкогольсодержащие продукты (риск развития желудочно-кишечных кровотечений). При необходимости применения препарата в период лактации грудное вскармливание следует прекратить. Больные, соблюдающие безсолевую или низкосолевую диету, должны учитывать, что каждая таблетка содержит 485 мг натрия. Форма выпуска Шипучие таблетки. 10 шт таблеток в полипропиленовом тубе с полиэтиленовой крышкой. В упаковке 1 туб вместе с инструкцией по применению в картонной пачке. Условия хранения Хранить в недоступном для детей, сухом месте при температуре не выше 25 °C. Срок годности 2 года. Не применять по истечении срока годности, указанного на упаковке. Отпуск из аптек Без рецепта (группа III).
- აქტივი
- acetylsalicylic acid+ascorbic acid
რა არის ეს?
შემადგენლობა ერთი ტაბლეტი შეიცავს აქტიურ ნივთიერებებს : აცეტილსალიცილის მჟავა – 330 მგ . ასკორბინის მჟავა – 220 მგ . დამხმარე ნივთიერებები : გლიცინი , გაუწყლოებული ლიმონმჟავა , ნატრიუმის ბენზოატი , ნატრიუმისჰიდროკარბონატი , პოვიდონი . აღწერილობა თეთრი ბრტყელ - ცილინდრული ტაბლეტები ნაზოლით და ჭდით . ფარმაკოთერაპიული ჯგუფი არანარკოტიული ანალგეზიური საშუალება და ვიტამინი . ფარმაკოლოგიური თვისებები კომბინირებული პრეპარატია , რომლის მოქმედება განპირობებულია მის შემადგენლობაში შემავალი კომპონენტებით . აცეტილსალიცილის მჟავა ახდენს ტკივილგამაყუჩებელ , სიცხის დამწევ , ანთების საწინააღმდეგო მოქმედებას ,დაკავშირებულს 1 და 2 ციკლოოქსიგენაზების დათრგუნვასთან , აინჰიბირებს პროსტაგლანდინების სინთეზს ;თრგუნავს თრომბოციტების აგრეგაციას . ასკორბინის მჟავა მნიშვნელოვან როლს თამაშობს ჟანგვა - აღდგენითი პროცესების რეგულაციაში , ნახშირწყლოვანცვლაში , სისხლის შედედებაში , ქსოვილების რეგენერაციაში და ხელს უწყობს ორგანიზმის რეზისტენტობისამაღლებას . ტაბლეტის უფსარინ უფსა C ვიტამინით წყალში გახსნისას წარმოიქმნება ბუფერული ხსნარი , რომელიც პრეპარატისმიღების შემდეგ მოქმედ ნივთიერებას ინარჩუნებს გახსნილ მდგომარეობაში , ხელს უშლის კუჭის მჟავე გარემოშიმოხვედრილ პრეპარატს გადავიდეს ისევ არახსნად ფორმაში და განაწილდეს მდგრადი ნაწილების სახით მისკედლებზე . ამის შედეგად უზრუნველყოფილია პრეპარატის სწრაფი და სრული შეწოვა , ასევე აცეტილსალიცილისმჟავას ჩვეულებრივ ტაბლეტებთან შედარებით მისი უკეთესი ამტანობა . ჩვენება : სხვადასხვა წარმოშობის სუსტი ან საშუალო ინტენსივობის ტკივილის სინდრომი მოზრდილებში ( თავის ტკივილი ,კბილის ტკივილი , შაკიკი , ნევრალგია , გულმკერდის ფესვის სინდრომი , კუნთების და სახსრების ტკივილი ,ტკივილი მენსტრუაციის დროს ). სხეულის მომატებული ტემპერატურა გაცივებისა და სხვა ინფექციურ - ანთებითი დაავადებების დროს . უკუჩვენება : მომატებული მგრძნობელობა აცეტილსალიცილის მჟავას , სხვა არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგოპრეპარატების და პრეპარატის კომპონენტების მიმართ ; კუჭ - ნაწლავის ტრაქტის ეროზიულ - წყლულოვანი დაზიანებები ( გამწვავების ფაზაში ); სისხლდენა კუჭ -ნაწლავიდან ; ღვიძლის ან თირკმელების ფუნქციის გამოხატული დარღვევები ; “ ასპირინული ასთმა ”; ჰემორაგიული დიათეზი ( ჰემოფილია , ვილებრანდის დაავადება , ტელეანგიოექტაზია , ჰიპოპროთრომბინემია, თრომბოციტოპენიური პურპურა ); აორტის განშრევებადი ანევრიზმა ; პორტალური ჰიპერტენზია ; ვიტამინ K დეფიციტი ; გლუკოზა -6- ფოსფატდეჰიდროგენაზას დეფიციტი , ფენილკეტონურია ; ორსულობა (I და III ტრიმესტრი ), ლაქტაციის პერიოდი ; პრეპარატის გამოყენება რეკომენდებული არ არის 15 წლამდე ასაკის ბავშვებში ვირუსული ინფექციით გამოწვეულიმწვავე რესპირატორული დაავადებებით , რეიეს სინდრომის განვითარების რისკის გამო ( ენცეფალოპათია დაღვიძლის მწვავე ცხიმოვანი დისტროფია თირკმლის მწვავე უკმარისობით ). სიფრთხილით – ჰიპერურიკემია , ურატული ნეფროლითიაზი , ნიკრისი , კუჭისა და / ან 12- გოჯა ნაწლავისწყლულოვანი დაავადება ( ანამნეზში ), დეკომპენსირებული გულის უკმარისობა მიღების წესი და დოზები პრეპარატი მიიღება მოზრდილებსა და 15 წლის ზევით ასაკის ბავშვებში . შინაგანად , მოზრდილებსა და 15 წლის ზევით ასაკის ბავშვებში : 1-2 ტაბლეტი მიიღება 2-3- ჯერ დღეში ;მაქსიმალური დრიური დოზა არ უნდა აღემატებოდეს 6 ტაბლეტს . ხანდაზმული ადამიანები : 1 ტაბლეტი მიიღება 4- ჯერ დღეში ; მაქსიმალური დღიური დოზა არ უნდააღემატებოდეს 4 ტაბლეტს . მიღების წესი : ტაბლეტი / ტაბლეტები იხსნება ჭიქა (200 მლ ) წყალში ან წვენში . მიღების სიხშირე და დრო : პრეპარატის მიღებებს შორის ინტერვალი უნდა შეადგენდეს არანაკლებ 4 საათისა .პრეპარატის რეგულარული მიღება უზრუნველყოფს თავიდან ავიცილოთ ტემპერატურის უეცარი მატება და ამცირებსტკივილის ინტენსივობას . პრეპარატი , როგორც ტკივილგამაყუჩებელი საშუალება ( ექიმის კონსულტაციის გარეშე ) არ უნდა გამოვიყენოთ 5 დღეზე მეტ ხანს , ხოლო სიცხის დამწევის სახით 3 დღეზე მეტ ხანს . გვერდითი მოვლენები რეკომენდებულ დოზებში პრეპარატი ჩვეულებრივ კარგი ამტანობით გამოირჩევა . იშვიათ შემთხვევაში შეიძლება განვითარდეს შემდეგი გვერდითი ეფექტები : ალერგიული რეაქციები – გამონაყარი კანზე , ბრონქოსპაზმი , კვინკეს შეშუპება ; ჰაფტენური მექანიზმის საფუძველზე “ ასპირინული ” ტრიადა ( ბრონქული ასთმა , ცხვირის და ცხვირისსინუსების მორეციდივე პოლინოზი და აცეტილსალიცილის მჟავას და პირაზოლინის რიგის პრეპარატებისაუტანლობა ); კუჭ - ნაწლავის ტრაქტის დარღვევები – გულისრევა , ღებინება , ტკივილი ეპიგასტრიუმის არეში , დიარეა (ფაღარათი ); სისხლდენა კუჭ - ნაწლავის ტრაქტიდან (“ ყავის ნალექის ” მსგავსი ღებინება ), “ კუპრისფერი ”განავალი ); მადის დაქვეითება , ღვიძლის ტრანსამინაზების აქტივობის მომატება ; თირკმლის ფუნქციის დარღვევა ; თრომბოციტოპენია , ანემია , ლეიკოპენია , ჰიპერბილირუბინემია ; ჰემორაგიული სინდრომი ( სისხლდენა ცხვირიდან და ღრძილებიდან ), სისხლის შედედების დროისგახანგრძლივება . C ვიტამინის მაღალმა დოზებმა (1 გ - ზე მეტი ) ავადმყოფებში გლუკოზა -6- ფოსფატდეჰიდროგენაზას დეფიციტით ,შეიძლება გამოიწვიოს შარდ - კენჭოვანი დაავადება , ასევე შეიძლება გაზარდოს ჰემოლიზი ( ერითროციტების დაშლა ). გვერდითი ეფექტების გამოვლენისთანავე საჭიროა დაუყოვნებლივ შეწყვიტოთ პრეპარატის მიღება და აცნობოთ ამისშესახებ მკურნალ ექიმს . ჭარბი დოზირება ( აცეტილსალიცილის მჟავას მიერ გამოწვეული ) სიმპტომები : მოწამვლა ადრეულ სტადიაზე – ცენტრალური ნერვული სისტემის აგზნებადობა , თავრუსხვევა ,ძლიერი თავის ტკივილი , გასტრალგია , ყურებში ხმაური , სმენის დაქვეითება , მხედველობის დარღვევა ,გულისრევა , ღებინება , ქოშინი . მოგვიანებით ვითარდება ძილიანობა , კრუნჩხვები , ანურია , ცნობიერებისდაქვეითება კომამდე , სუნთქვის უკმარისობა , წყალ - ელექტროლიტური ცვლის დარღვევა . მკურნალობა : მოწამვლის ნიშნების გამოვლენისას – ღებინების გამოწვევა ან კუჭის ამორეცხვა , გააქტივებულინახშირის ან საფაღარათო საშუალებების მიღება და ექიმის რეკომენდაცია . მკურნალობა უნდა ჩატარდესსპეციალიზირებული განყოფილების პირობებში . სხვა სამკურნალო საშუალებებთან ურთიერთქმედება აცეტილსალიცილის მჟავა აძლიერებს მეტოთრექსატის ტოქსიურობას , ნარკოტიული ანალგეტიკების , სხვაარასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების , პერორალური ჰიპოგლიკემიური პრეპარატების , ჰეპარინის ,არაპირდაპირი ანტიკოაგულანტების , თრომბოლიტიკების და თრომბოციტების აგრეგაციის ინჰიბიტორების ,სულფანილამიდების ( მათ შორის კო - თრიმოქსაზოლის ), ტრიოდთირონონის და რეზერპინის მოქმედებას ; ამცირებსურიკოზული პრეპარატების ( ბენზბრომარონი , სულფინპირაზონი ), ჰიპოტენზიური საშუალებების და დიურეტიკების( სპირონოლაქტონი , ფურასემიდი ) ეფექტს . გლიკოკორტიკოსტეროიდები , ალკოჰოლი და ალკოჰოლის შემცველი პრეპარატები ზრდიან დამაზიანებელ ეფექტს კუჭ- ნაწლავის ტრაქტის ლორწოვან გარსზე და სისხლდენის რისკს . აცეტილსალიცილის მჟავა ზრდის დიგოქსინის , ბარბიტურატების და ლითიუმის პრეპარატების კონცენტრაციასსისხლის პლაზმაში . მაგნიუმის და / ან ალუმინის ჰიდროქსიდის შემცველი ანტაციდები აფერხებს და ამცირებს აცეტილსალიცილის მჟავასშეწოვას . ასკორბინის მჟავა აუმჯობესებს რკინის შეწოვას ნაწლავებში . განსაკუთრებული მითითებები : რეკომენდებული დოზით აცეტილსალიცილის მჟავა ამცირებს შარდმჟავას გამოყოფას ორგანიზმიდან , რამაც შესაძლოაგამოიწვიოს ნიკრისის გამწვავება . პრეპარატის ხანგრძლივად გამოყენებისას საჭიროა სისხლის საერთო და განავლის ანალიზის და ღვიძლის ფუნქციისპერიოდული კონტროლი . ვინაიდან აცეტილსალიცილის მჟავა ანელებს სისხლის შედედებას , ქირურგიული ოპერაციის ჩატარებამდეაუცილებელია ექიმის ინფორმირება პრეპარატის გამოყენების შესახებ . ბავშვებს არ უნდა დაენიშნოთ აცეტილსალიცილის მჟავას შემცველი პრეპარატები , ვინაიდან ვირუსული ინფექციისშემთხვევაში , იზრდება რეიეს სინდრომის წარმოქმნის რისკი . რეიეს სინდრომის სიმპტომებია – ხანგრძლივი ღებინება, მწვავე ენცეფალოპათია , ღვიძლის გადიდება . ვინაიდან პრეპარატი შეიცავს აცეტილსალიცილის მჟავას და ასკორბინის მჟავას , მაქსიმალური დღიური დოზისგადაჭარბების თავიდან აცილების მიზნით , არ გამოიყენოთ პრეპარატი ამ აქტიურ ნივთიერებების შემცველ სხვაპრეპარატებთან კომბინაციაში . მკურნალობის დროს არ უნდა მიიღოთ ალკოჰოლის შემცველი პროდუქტები ( კუჭ - ნაწლავის ტრაქტიდან სისხლდენისგანვითარების რისკი ). ლაქტაციის პერიოდში პრეპარატის გამოყენების აუცილებლობის შემთხვევაში , ძუძუთი კვებაუნდა შეწყდეს . ავადმყოფებმა , რომლებიც იცავენ უმარილო ან ნაკლებად მარილიან დიეტას , უნდა გაითვალისწინონ, რომ თითოეული ტაბლეტი შეიცავს 485 მგ ნატრიუმს . გამოშვების ფორმა შუშხუნა ტაბლეტები . 10 ც ტაბლეტი პოლიპროპილენის ტუბში პოლიეთილენის თავსახურით . შეფუთვაში 1 ტუბი გამოყენების ინსტრუქციასთან ერთად მუყაოს კოლოფში . შენახვის პირობები : ინახება ბავშვებისთვის მიუწვდომელ , მშრალ ადგილას , არაუმეტეს 25 °C ტემპერატურაზე . ვარგისიანობის ვადა 2 წელი . არ გამოიყენოთ შეფუთვაზე მითითებული ვარგისიანობის ვადის ამოწურვის შემდეგ . გაცემის წესი : გაიცემა რეცეპტის გარეშე (III ჯგუფი ).