სოლპადეინი აქტივი - Solpadeine Active 12 შუშხუნა ტაბლეტი
მახასიათებლები
- ფორმა
- Dosage mg
- შეფუთვა
- Description en
- Medical Product Name Solpadeine Active Qualitative and Quantitative Composition One tablet contains 500 mg of Paracetamol and 65 mg of Caffeine. Dosage Form Soluble tablet. Clinical Features Therapeutic Indications Reduction of mild to moderate pain and elevated body temperature, including: headache, migraine, muscle pain, painful menstruation, sore throat, musculoskeletal pain, elevated body temperature and pain after vaccination, pain after dental procedures, tooth extraction, toothache, earache/otalgia, pain in osteoarthritis, respiratory tract infections, including colds and flu. Dosage and Method of Administration For oral use only. Must be dissolved in at least 1/2 glass of water. Adults (including elderly) and children over 12 years of age: 1-2 tablets every 4-6 hours as needed. Do not exceed 8 tablets per day. The minimum interval between doses is 4 hours. Use the lowest effective dose for the shortest duration necessary to obtain the desired effect. Children: Not recommended for children under 12 years of age. Do not exceed the recommended dose. Contraindications Hypersensitivity to paracetamol, caffeine, or any of the excipients in the product. Special Warnings and Precautions Contains paracetamol. Do not use with other paracetamol-containing products. Concomitant use of other paracetamol-containing products may lead to overdose. Paracetamol overdose can cause liver failure, which may require transplantation or be fatal. The presence of concomitant liver disease increases the risk of paracetamol-induced liver damage. Patients with diagnosed liver or kidney failure should consult a doctor before taking the product. There are reports of liver dysfunction/failure in patients with reduced glutathione levels, e.g., during malnutrition, anorexia, very low body weight, severe chronic alcoholism, or sepsis. In patients with glutathione deficiency, paracetamol use may increase the risk of metabolic acidosis. It is not recommended to consume caffeine-containing beverages (e.g., coffee, tea, and some canned drinks) while using the product. Excessive caffeine intake can cause insomnia, tremor, and unpleasant sensations related to palpitations in the chest. Do not exceed the recommended dose. If symptoms persist, consult a doctor. Keep out of reach of children. Always read the patient information leaflet and follow the recommendations. Each tablet contains 427 mg of sodium. One tablet contains 50 mg of sorbitol (E 420), therefore this product is not used in patients with hereditary fructose intolerance. Interactions with Other Medicinal Products Paracetamol: Consult a doctor before taking the product if you are taking warfarin or other similar anticoagulants. Prolonged use of the product enhances the effect of warfarin or other coumarins, increasing the risk of bleeding, although single doses do not cause a significant effect. Caffeine: Caffeine may increase the excretion of lithium from the body. Concomitant use is not recommended. Pregnancy and Lactation Pregnancy: The use of a combination of paracetamol and caffeine is not recommended during pregnancy due to the possible increased risk of spontaneous abortions associated with caffeine intake. Lactation: Not recommended for use during lactation. At recommended doses, paracetamol passes into breast milk in doses that are not clinically significant. Caffeine in breast milk may potentially cause a stimulant effect in breastfed infants, but significant toxicity has not been observed. Effects on Ability to Drive or Use Machines Effects on ability to drive or use machines are unlikely. Side Effects Post-marketing data: Side effects were rarely reported in clinical trials and were observed in patients under short-term observation. Therefore, based on extensive post-marketing experience, side effects are considered characteristic for therapeutic/recommended doses and are listed in the table by system organ class. Information on side effects observed during post-marketing use has been voluntarily reported by a population of unknown size; the frequency of these reactions is unknown, but is very likely to be very rare (<1/10000). System Organ Class Side Effects Paracetamol Blood and lymphatic system disorders Thrombocytopenia Immune system disorders Anaphylaxis, skin hypersensitivity reactions, including rash, angioedema, Stevens-Johnson syndrome, and toxic epidermal necrolysis Respiratory, thoracic and mediastinal disorders Bronchospasm in patients with hypersensitivity to aspirin and other non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) Hepatobiliary system disorders Liver dysfunction Caffeine Nervous system disorders Dizziness, headache, insomnia, excitement, anxiety and irritability, nervousness Cardiac disorders Palpitations Gastrointestinal disorders Gastrointestinal disturbances. During treatment, consumption of caffeine-containing beverages may increase caffeine dosage in the body, which in turn increases the risk of caffeine side effects. Overdose Paracetamol: Paracetamol overdose can cause liver failure, which may require liver transplantation or be fatal. Cases of acute pancreatitis have been reported, usually with liver dysfunction and hepatotoxicity. Treatment: In case of overdose, immediate treatment is required, even in the absence of overdose symptoms. In case of suspected or confirmed paracetamol overdose, seek immediate emergency medical attention, even if overdose symptoms are not present, as there is a risk of delayed liver damage. If contact with a poison control center is not possible, the patient should go to the nearest emergency department for management and qualified treatment. N-acetylcysteine and methionine may be required. Caffeine Symptoms: Caffeine overdose can cause epigastric pain, vomiting, increased diuresis, tachycardia or arrhythmias, CNS stimulation (insomnia, restlessness, excitability, increased neuroreflex excitability syndrome, tremor, and convulsions). Clinically significant symptoms of caffeine overdose associated with product overdose indicate serious paracetamol toxicity. Treatment: There is no specific antidote; patients receive general supportive therapy, e.g., beta-adrenoceptor blockers are used to neutralize cardiotoxic effects. Sodium Bicarbonate Symptoms: High doses of sodium bicarbonate can cause gastrointestinal symptoms, including belching and nausea. High doses of sodium bicarbonate can cause hypernatremia. Treatment: Blood electrolyte levels should be monitored, symptomatic therapy. Pharmacological Properties ATC Code: N02BE51. Pharmacotherapeutic Group: Other analgesics and antipyretics. Anilides. Paracetamol in combination with other drugs, excluding psycholeptics. Pharmacodynamic Properties The product contains a combination of two active ingredients: paracetamol and caffeine. Mechanism of Action Paracetamol: Paracetamol is an analgesic and antipyretic. Its mechanism of action involves the inhibition of prostaglandin synthesis, primarily in the CNS. Caffeine: Caffeine potentiates the analgesic effect of paracetamol through several mechanisms: (i) blockade of the peripheral pronociceptive action of adenosine; (ii) activation of central noradrenergic pathways, which constitute the endogenous pain relief system; and (iii) CNS stimulation, followed by further modulation of the affective component of pain. Pharmacodynamic Effects: Due to the absence of peripheral inhibition of prostaglandins, the product does not have a negative impact on the gastrointestinal mucosa. Therefore, the product can be used in patients with a history of gastrointestinal disease or in patients who are simultaneously using medications whose peripheral prostaglandin inhibition is undesirable (e.g., in patients with gastrointestinal bleeding or in the elderly). Caffeine is an adjuvant that enhances the analgesic effect of paracetamol and reduces the time to onset of analgesic effect. Clinical data have shown that paracetamol-caffeine reduces pain better than standard paracetamol tablets (p≤0.05). Pharmacokinetic Effects: Paracetamol is rapidly and almost completely absorbed from the gastrointestinal tract. At therapeutic concentrations, it is minimally bound to plasma proteins. Paracetamol is metabolized in the liver and excreted primarily in the urine as glucuronide and sulfate conjugates, with less than 5% excreted unchanged. After oral administration, caffeine is readily absorbed from the gastrointestinal tract. Caffeine is widely distributed in the body. Caffeine binding to plasma proteins is approximately 35%. Caffeine is almost completely (~99%) metabolized in the liver by oxidation and demethylation to various xanthines, which are excreted in the urine. Liver cytochrome P450 CYP1A2 isoenzymes are involved in caffeine metabolism. In adults, elimination is almost entirely due to metabolism in the liver. Only a small percentage (1% to 2%) of the caffeine dose ingested by humans is excreted unchanged in the urine. Individual variability in elimination rate is observed in adults. The half-life after oral administration is approximately 4.9 hours, ranging from 1.9 to 12.2 hours. Preclinical Safety Data: Preclinical safety studies of paracetamol and caffeine did not reveal any association between the product's recommended doses and its use. Pharmaceutical Data 6.1 List of Excipients Sorbitol, sodium saccharin, sodium bicarbonate, povidone, sodium lauryl sulfate, dimethicone, anhydrous citric acid, sodium carbonate. Sorbitol (E420), sodium saccharin, sodium bicarbonate, povidone, sodium lauryl sulfate, dimethicone, anhydrous citric acid, anhydrous sodium carbonate. 6.2 Incompatibilities (Major) None reported. 6.3 Shelf Life 4 years. Do not use after the expiry date indicated on the packaging. 6.4 Special Precautions for Storage Store at a temperature not exceeding 25°C, out of reach of children. 6.5 Container Composition and Contents Packaged in a laminate strip. Laminate strips are placed in cardboard boxes with patient information leaflet. 6.6 Special Precautions for Disposal None. Place of Manufacture GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Knockbrack, Dungarvan, Co. Waterford, Ireland Marketing Authorisation Holder GlaxoSmithKline Consumer Healthcare (UK) Trading Limited, UK. Dispensing Category: Pharmaceutical Product Group III, available without prescription.
- აქტივი
- caffeine+paracetamol
რა არის ეს?
სამედიცინო პროდუქტის დასახელება სოლპადეინი აქტივი (Solpadeine Active) ხარისხობრივი და რაოდენობრივი შემადგენლობა ერთ ტაბლეტი შეიცავს 500 მგ პარაცეტამოლს და 65 მგ კოფეინს. სამკურნალო ფორმა ხსნადი ტაბლეტი. კლინიკური თვისებები თერაპიული ჩვენებები მსუბუქი და საშუალო ინტენსივობის ტკივილის და სხეულის მომატებული ტემპერატურის შემცირება, მათ შორის: თავის ტკივილი, შაკიკი, კუნთების ტკივილი, მტკივნეული მენსტრუაციები, ყელის ტკივილი, ძვალ-კუნთოვანი ტკივილი, სხეულის ტემპერატურის მომატება და ტკივილი ვაქცინაციის შემდეგ, ტკივილი სტომატოლოგიური პროცედურების, კბილის ამოღების შემდეგ, კბილის ტკივილი, ყურის ტკივილი/ოტალგია, ტკივილი ოსტეოართრიტის დროს, სასუნთქი გზების ინფექციები, გაცივებისა და გრიპის ჩათვლით. დოზირება და გამოყენების წესი გამოიყენება მხოლოდ პერორალურად. უნდა გაიხსნას არანაკლებ 1/2 ჭიქა წყალში. მოზრდილები (ხანდაზმულების ჩათვლით) და 12 წელზე მეტი ასაკის ბავშვები: აუცილებლობისას 1-2 ტაბლეტი ყოველ 4-6 სთ-ში. არ გაოიყენება დღეში 8 ტაბლეტზე მეტი. მიღებებს შორის მინიმალური ინტერვალია 4 სთ. გამოიყენება საჭიროა ეფექტის მისაღწევად საკმარისი ყველაზე დაბალი დოზებით და მინიმალური ხანგრძლივობით. ბავშვები: რეკომენდებული არ არის 12 წლამდე ასაკის ბავშვებისთვის. არ გადააჭარბოთ მითითებულ დოზას. უკუჩვენებები ანამნეზში მომატებული მგრძნობელობა პარაცეტამოლის, კოფეინის ან პრეპრატის დამხმარე ნივთიერებების მიმართ. სპეციალური გაფრთხილებები და სიფრთხილის ზომები შეიცავს პარაცეტამოლს. არ გამოიყენოთ პარაცეტამოლის შემცველ სხვა საშუალებებთან ერთად. პარაცეტამოლის შემცველი სხვა საშუალებების ერთდროულმა გამოყენებამ შეიძლება ჭარბი დოზირება გამოიწვიოს. პარაცეტამოლის ჭარბმა დოზირებამ შეიძლება გამოიწვიოს ღვიძლის უკმარისობა, რომელიც შეიძლება ტრანსპლანტაციის მიზეზი გახდეს ან ლეტალურად დასრულდეს. ღვიძლის თანმხლები დაავადების არსებობა ზრდის პარაცეტამოლით გამოწვეული ღვიძლის დაზიანების რისკს. პაციენტებმა, რომლებსაც აქვთ ღვიძლის ან თირკმლის დიაგნოსტირებული უკმარისობა, პრეპარატის მიღებამდე უნდა გაიარონ კონსულტაცია ექიმთან. არსებობს მონაცემები ღვიძლის დისფუნქციის/უკმარისობის შესახებ გლუტათიონის დაქვეითებული დონის მქონე პაციენტებში, მაგ., გამოფიტვის დროს, ანორექსიის მქონე ავადმყოფებში, სხეულის ძალიან დაბალი წონის, მძიმე ქრონიკული ალკოჰოლიზმის მქონე პაციენტებში ან სეფსისის დროს. გლუტათიონის დეფიციტის მქონე პაციენტებში პარაცეტამოლის გამოყენებამ შეიძლება გაზარდოს მეტაბოლური აციდოზის რისკი. პრეპარატის გამოყენებისას არ არის რეკომენდებული კოფეინის შემცველი სასმელების მიღება (მაგ., ყავა, ჩაი და ზოგიერთი კონსერვირებული სასმელები). კოფეინის ჭარბი დოზებით გამოყენებამ შეიძლება გამოიწვიოს უძილობა, ტრემორი და გულისცემასთან დაკავშირებული არასასიამოვნო შეგრძნებები გულმკერდის არეში. არ გადააჭარბოთ რეკომენდებულ დოზას. სიმპტომების შენარჩუნებისას მიმართეთ ექიმს. ინახება ბავშვებისთვის მიუწვდომელ ადგილას. ყოველთვის წაიკითხეთ სამკურნალო საშუალების გამოყენების ინსტრუქცია და მიყევით რეკომენდაციებს. ყოველი ტაბლეტი შეიცავს 427 მგ ნატრიუმს. ერთი ტაბლეტი შეიცავს 50 მგ სორბიტოლს (E 420), რის გამოც ფრუქტოზას მემკვიდრეობითი აუტანლობის მქონე პაციენტებში მოცემული პრეპარატი არ გამოიყენება. ურთიერთქმედება სხვა სამკურნალო საშუალებებთან პარაცეტამოლი : ვარფარინის ან სისხლის გამათხიერებელი სხვა ანალოგიური საშუალებების გამოყენებისას პრეპარატის მიღებამდე გაიარეთ კონსულტაცია ექიმთან. ხანგრძლივად გამოყენებისას პრეპარატი აძლიერებს ვარფარინის ან სხვა კუმარინების მოქმედებას, რაც ზრდის სისხლდენის განვითარების რისკს, თუმცა ერთჯერადი დოზების მიღება არ იწვევს მნიშვნელოვან ეფექტს. კოფეინი : კოფეინმა შეიძლება გააძლიეროს სხეულიდან ლითიუმის გამოყოფა. ერთდროული გამოყენება არ არის რეკომენდებული. ორსულობა და ლაქტაცია ორსულობა: პარაცეტამოლისა და კოფეინის კომბინაციის გამოყენება არ არის რეკომენდებული ორსულობის დროს, კოფეინის მიღებასთან დაკავშირებული, თვითნებური აბორტების შესაძლო რისკის გაზრდის გამო. ლაქტაცია: არ არის რეკომენდებული ლაქტაციის დროს გამოყენება. რეკომენდებული დოზებით გამოყენებისას პარაცეტამოლი გადადის დედის რძეში დოზებით, რომლებსაც არ აქვს კლინიკური მნიშვნელობა. დედის რძეში არსებულმა კოფეინმა პოტენციურად შეიძლება გამოიწვიოს მასტიმულირებელი ეფექტი ძუძუთ კვებაზე მყოფ ბავშვებში, მაგრამ მნიშვნელოვანი ტოქსიკურობა არ აღინიშნებოდა. ზეგავლენა ავტოტრანსპორტის მართვის ან მექანიზმებ ის გამოყენების უნარზე ზეგავლენა ავტოტრანსპორტის მართვის ან მექანიზმების გამოყენების უნარზე ნაკლებად შესაძლებელია. გვერდითი ეფექტები პოსტმარკეტინგული მონაცემები კლინიკური კვლევების მიხედვით გვერდითი ეფექტები იშვიათად აღინიშნებოდა და მიღებული იყო ხანმოკლე დაკვირვების ქვეშ მყოფი პაციენტებისგან. შესაბამისად, პოსტმარკეტინგული დაკვირვების ფართო გამოცდილების მიხედვით გვერდითი ეფექტები თერაპიული/რეკომენდებული დოზებისათვის დამახასიათებლად მიიჩნევა და მოცემულია ცხრილში სისტემებისა და ორგანოთა კლასების მიხედვით. ინფორმაცია გვერდითი ეფექტების შესახებ, რომლებიც გამოვლინდა პოსტმარკეტინგული გამოყენების დროს, მოწოდებული იყო ნებეყოფლობით გაურკვეველი მოცულობის პოპულაციისაგან; ამ რეაქციების სიხშირე უცნობია, მაგრამ, დიდი ალბათობით, ძალიან იშვიათია (<1/10000). სისტემებისა და ორგანოთა კლასები გვერდითი ეფექტები პარაცეტამოლი სისხლისა და ლიმფური სისტემის მხრივ თრომბოციტოპენია იმუნური სისტემის მხრივ ანაფილაქსია კანის ჰიპერმგრძნობელობის რეაქციები, მათ შორის, გამონაყარი, კვინკეს შეშუპება, სტივენს-ჯონსონის სინდრომი და ტოქსიკური ეპიდერმული ნეკროლიზი სასუნთქი სისტემის, გულმკერდის და შუასაყარის ორგანოების მხრივ ბრონქოსპაზმი ასპირინის და ანთების საწინააღმდეგო სხვა არასტეროიდული საშუალებების (ასაპ) მამართ ჰიპერმგრძნობელობის მქონე პაციენტებში ჰეპატო-ბილიარული სისტემის მხრივ ღვიძლის დისფუნქცია კოფეინი ნერვული სისტემის მხრივ თავბრუსხვევა, თავის ტკივილი, უძილობა, აგზნება, შფოთვა და გაღიზიანება, ნევროზულობა გულის მხრივ ძლიერი გულისცემის შეგრძნება კუჭ-ნაწლავის ტრაქტის მხრივ კუჭ-ნაწლავის დარღვევები მკურნალობის დროს კოფეინის შემცველი სასმელების მიღებამ შეიძლება ორგანიზმში გამოიწვიოს კოფეინის დოზის გაზრდა, რაც, თავის მხრივ, ზრდის კოფეინის გვერდითი რეაქციების განვითარების რისკს. ჭარბი დოზირება პარაცეტამოლი პარაცეტამოლის ჭარბმა დოზირებამ შეიძლება გამოიწვიოს ღვიძლის უკმარისობა, რაც შესაძლებელია ღვიძლის ტრანსპლანტაციის მიზეზი გახდეს ან ლეტალურად დასრულდეს. დაფიქსირდა მწვავე პანკრეატიტის შემთხვევები, როგორც წესი, ღვიძლის ფუნქციის დარღვევით და ჰეპატოტოქსიკურობით. მკურნალობა ჭარბი დოზირების შემთხვევაში საჭიროა დაუყოვნებელი მკურნალობა, ჭარბი დოზირების სიმტომების არარსებობის შემთხვევაშიც. პარაცეტამოლით ჭარბ დოზირებაზე ეჭვის ან დადასტურებული ჭარბი დოზირების შემთხვევაში, დაუყოვნებლივ უნდა მიმართოთ გადაუდებელ სამედიცინო დახმარებას, მაშინაც კი, თუ არ ვლინდება ჭარბი დოზირების სიმპტომები, რადგან არსებობს ღვიძლის გვიანი დაზიანების რისკი. თუ ტოქსიკოლოგიის ცენტრთან დაკავშირება არ არის შესაძლებელი, პაციენტმა უნდა მიმართოს უახლოეს სასწრაფო დახმარების ცენტრს მართვისა და კვალიფიციური მკურნალობისთვის. შეიძლება საჭირო გახდეს N-აცეტილცისტეინის და მეთიონინის გამოყენება. კოფეინი სიმპტომები კოფეინის ჭარბმა დოზირებამ შეიძლება გამოიწვიოს ტკივილი ეპიგასტრიუმის არეში, ღებინება, დიურეზის გაძლიერება, ტაქიკარდია ან არითმიები, ცნს-ის სტიმულაცია (უძილობა, მოუსვენრობა, აგზნებადობა, მომატებული ნერვულ-რეფლექსური აგზნების სინდრომი, ტრემორი და კრუნჩხვები). პრეპარატის ჭარბ დოზირებასთან დაკავშირებული კოფეინის ჭარბი დოზირების კლინიკურად მნიშვნელოვანი სიმტომები პარაცეტამოლის სერიოზულ ტოქსიკურობაზე მეტყველებენ. მკურნალობა სპეციფიკური ანტოდოტი არ არსებობს; პაციენტებს უტარდებათ ზოგადი შემანარჩუნებელი თერაპია, მაგ., კარდიოტოქსიკური ეფექტების გასანეიტრალებლად გამოიყენება ბეტა-ადრენორეცეპტორები. ნატრიუმის ბიკარბონატი სიმპტომები ნატრიუმის ბიკარბონატის მაღალმა დოზებმა შეიძლება გამოიწვიოს კუჭ-ნაწლავის სიმპტომები, მათ შორის ბოყინი, გულისრევა. ნატრიუმის ბიკარბონატის მაღალმა დოზებმა შეიძლება ჰიპერნატრემია გამოიწვიოს. მკურნალობა საჭიროა სისხლში ელექტროლიტების დონის კონტროლი, სიმპტომური თერაპია. ფარმაკოლოგიური თვისებები ათქ კოდი: N02BE51. ფარმაკოთერაპიული ჯგუფი: სხვა ანალგეზიური და ანტიპირეტული საშუალებები. ანილიდები. პარაცეტამოლი სხვა პრეპარატებთან კომბინაციაში, ფსიქოლეფსური საშუალებების გარდა. ფარმაკოდინამიკური თვისებები პრეპარატი შეიცავს ორი აქტიური ინგრედიენტის კომბინაციას: პარაცეტამოლის და კოფეინის. მოქმედების მექანიზმი პარაცეტამოლი პარაცეტამოლი არის ტკივილგამაყუჩებელი და სიცხის დამწევი საშუალება. მისი მოქმედების მექანიზმი მოიცავს პროსტაგლანდინების სინთეზის ინჰიბირებას, პირველ რიგში ცნს-ში. კოფეინი კოფეინი უზრუნველყოფს პარაცეტამოლის ტკივილგამაყუჩებელი ეფექტის პოტენცირებას რამდენიმე მექანიზმის მეშვეობით: (i) ადენოზინის პერიფერიული პრონოციცეპტური მოქმედების ბლოკადა; (ii) ცენტრალური ნორადრენერგული გამტარი გზების აქტივაცია, რომლებიც ენდოგენური გაუტკივარების სისტემას შეადგენს; და (iii) ცნს-ის სტიმულაცია, რასაც მოჰყვება ტკივილის აფექტური კომპონენტის შემდგომი მოდულაცია. ფარმაკოდინამიკური ეფექტები პროსტაგლანდინების პერიფერიული ინჰიბირების არარსებობის გამო, პრეპარატი არ იწვევს კუჭ-ნაწლავის ტრაქტის ლორწოვან გარსზე უარყოფით ზემოქმედებას. ამის გამო პრეპარატის გამოყენება შესაძლებელია ანამნეზში კუჭ-ნაწლავის დაავადების მქონე პაციენტებში ან პაციენტებში, რომლებიც ერთდროულად გამოიყენებენ მედიკამენტებს, რომელთა პროსტაგლანდინების პერიფერიული ინჰიბირება არასასურველია (მაგ., კუჭ-ნაწლავის სისხლდენის მქონე პაციენტებში ან ხანდაზმულებში). კოფეინი დამხმარე საშუალებაა, რომელიც აძლიერებს პარაცეტამოლის ტკივილგამაყუჩებელ ეფექტს და ამცირებს დროს ტკივილგამაყუჩებელი ეფექტის დადგომამდე. კლინიკურმა მონაცემებმა აჩვენა, რომ პარაცეტამოლი-კოფეინი უკეთ ამცირებს ტკივილს სტანდარტულ პარაცეტამოლის ტაბლეტებთან შედარებით (p≤0.05). ფარმაკოკინეტიკური ეფექტები პარაცეტამოლი სწრაფად და პრაქტიკულად სრულად შეიწოვება კუჭ-ნაწლავის ტრაქტიდან. თერაპიული კონცენტრაციებით მინიმალურად უკავშირდება პლაზმის ცილებს. პარაცეტამოლი მეტაბოლიზდება ღვიძლში და გამოიყოფა უპირატესად შარდით გლუკურონიდის და სულფატის სახით, 5%-ზე ნაკლები გამოიყოფა უცვლელი სახით. პერორალური მიღების შემდეგ კოფეინი ადვილად შეიწოვება კუჭ-ნაწლავის ტრაქტიდან. კოფეინი ფართოდ ნაწილდება ორგანიზმში. კოფეინის პლაზმის ცილებთან კავშირი დაახლოებით 35%-ს შეადგენს. კოფეინი თითქმის მთლიანად (~99%) მეტაბოლიზდება ღვიძლში ჟანგვისა და დემეთილირების გზით სხვადასხვა ქსანტინებამდე, რომლებიც გამოიყოფა შარდთან ერთად. კოფეინის მეტაბოლიზმში მონაწილეობენ ღვიძლის ციტოქრომი P450 CYP1A2 იზოფერმენტები. მოზრდილებში ელიმინაცია თითქმის მთლიანად განპირობებულია მეტაბოლიზმით ღვიძლში. ადამიანის მიერ მიღებული კოფეინის დოზის მხოლოდ მცირე პროცენტი (1%-დან 2%-მდე) გამოიყოფა უცვლელი სახით შარდით. მოზრდილებში აღინიშნება ინდივიდუალური ვარიაბელობა ელიმინაციის სიჩქარეში. პერორალური გამოყენების შემდეგ ნახევარგამოყოფის პერიოდი დაახლოებით 4.9 სთ-ს შეადგენს 1.9-12.2 სთ-ის დიაპაზონში. პრეკლინიკური უსაფრთხოების მონაცემები პარაცეტამოლისა და კოფეინის უსაფრთხოების კლინიკამდელი კვლევების უსაფრთხობის მონაცემებით არ გამოვლენილა კავშირი პროდუქტის რეკომენდებულ დოზებთან და მის გამოყენებასთან. ფარმაცევტული მონაცემები 6.1 დამხმარე ნივთიერებების ჩამონათვალი სორბიტოლი ნატრიუმის საქარინი, ნატრიუმის გოგირდწყალბადის, პოვიდონი, ნატრიუმის ლაურილსულფატი, დიმეტიკონი, ლიმონის მჟავა უწყლო, ნატრიუმის კარბონატი. სორბიტოლი (E420), ნატრიუმის საქარინი, ნატრიუმის ბიკარბონატი, პოლივიდონი, ნატრიუმის ლაურილსულფატი, დიმეთიკონი, ლიმონმჟავა უწყლო, ნატრიუმის კარბონატი უწყლო. 6.2 შეუთავსებლობა (ძირითადი) არ აღინიშნება. 6.3 ვარგისობის ვადა 4 წელი. არ გამოიყენოთ შეფუთვაზე მითითებული ვარგისობის ვადის გასვლის შემდეგ. 6.4 შენახვის განსაკუთრებული სიფრთხილის ზომები ინახება არა უმეტეს 25°C ტემპერატურაზე, ბავშვებისათვის მიუწვდომელ ადგილას. 6.5 კონტეინერის შემადგენლობა და შემცველობა შეფუთულია ლამინატის სტრიპში. ლამინატის სტრიპები გამოყენების ინსტრუქციათან ერთად მოთავსებულია მუყაოს კოლოფებში. 6.6 განსაკუთრებული სიფრთხილის ზომები უტილიზაციის დროს არ არსებობს. წარმოების ადგილი გლაქსოსმიტკლაინ დანგარვან ლტდ., ნოკბრეკი, დანგარვანი, კო. უოტერფორდი, ირლანდია / GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Knockbrack, Dungarvan, Co. Waterford, Ireland სავაჭრო ლიცენზიის მფლობელი გლაქსოსმიტკლაინ კონსიუმერ ჰელსქერ (დიდი ბრიტანეთი) ტრეიდინგ ლიმიტედ, დიდი ბრიტანეთი/ GlaxoSmithKline Consumer Healthcare (UK) Trading Limited, UK. გაცემის წესი: ფ არმაცევტული პროდუქტის ჯგუფი I I I , გაიცემა რეცეპტის გარეშე.