იბუპროფენი-აკოსი - Ibuprofen 400მგ 50 ტაბლეტი · kosmetika.ge
იბუპროფენი-აკოსი - Ibuprofen 400მგ 50 ტაბლეტი

იბუპროფენი-აკოსი - Ibuprofen 400მგ 50 ტაბლეტი

1 აფთიაქი · ყველაზე იაფი თავში
აფთიაქი ფასი რეგ.
PSP
1,36 ₾

მახასიათებლები

ფორმა
Dosage mg
შეფუთვა
Description en
Ibuprofen-Akos Trade name: Ibuprofen International Nonproprietary Name: Ibuprofen Chemical name: (2RS)-2-[4-(2-methylpropyl)phenyl]-propionic acid Dosage form: Film-coated tablet Composition: 1 tablet contains: Core: Active substance: Ibuprofen - 400 mg. Excipients: Povidone (Kollidon 90 F), microcrystalline cellulose, talc, crospovidone (Kollidon CL, Kollidon CL-F), calcium stearate, colloidal silicon dioxide (Aerosil), corn starch. Coating: Hypromellose (hydroxypropyl methylcellulose), titanium dioxide, macrogol 4000 (polyethylene oxide 4000, polyethylene glycol 4000). Description: Tablets are white or almost white, biconvex oval tablets, film-coated. The cross-section shows a single layer of white or almost white color. Pharmacotherapeutic group: Non-steroidal anti-inflammatory drug (NSAID). Pharmacological properties Pharmacodynamics The mechanism of action of ibuprofen, a propionic acid derivative from the group of non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), is due to the inhibition of prostaglandin synthesis - mediators of pain, inflammation, and hyperthermic reactions. It non-selectively blocks cyclooxygenase 1 (COX-1) and cyclooxygenase 2 (COX-2), thereby inhibiting prostaglandin synthesis. It has a rapid analgesic (pain-relieving), antipyretic, and anti-inflammatory effect. In addition, ibuprofen reversibly inhibits platelet aggregation. The analgesic effect of the drug lasts up to 8 hours. Pharmacokinetics Ibuprofen is rapidly and almost completely absorbed from the gastrointestinal tract, with maximum plasma concentration reached 1-2 hours after administration, and in synovial fluid - 3 hours. It binds to plasma proteins by 99%. It slowly penetrates into the joint cavity, accumulates in the synovial tissue, and forms a higher concentration there than in plasma. Ibuprofen is mainly metabolized in the liver. The half-life (T1/2) from plasma is 2-3 hours. It is excreted by the kidneys in the form of metabolites (no more than 1% is excreted unchanged), and to a lesser extent with bile. Ibuprofen is completely excreted within 24 hours. Indications for use Ibuprofen is used for headaches, migraines, toothaches, painful menstruation, neuralgia, back pain, muscle, rheumatic, and joint pain; also for fever in influenza and colds. Contraindications - Hypersensitivity to ibuprofen or any of the excipients of the preparation; - Complete or incomplete combination with bronchial asthma, recurrent nasal polyposis and paranasal sinuses, and intolerance to acetylsalicylic acid or other non-steroidal anti-inflammatory drugs (including in history); - Erosive and ulcerative diseases of the gastrointestinal tract (including gastric and duodenal ulcer, Crohn's disease, ulcerative colitis) or active phase of gastrointestinal bleeding or history (two or more confirmed episodes of ulcerative disease or gastrointestinal bleeding). - History of gastrointestinal bleeding or perforation of an ulcer provoked by the use of non-steroidal anti-inflammatory drugs; - Severe heart failure (NYHA Class IV - New York Heart Association classification) - Severe liver failure or active liver disease; - Severe renal failure (creatinine clearance < 30 ml/min), confirmed hyperkalemia; - Decompensated heart failure; - Postoperative period after coronary artery bypass grafting; cerebrovascular or other bleeding; - Hemophilia and other blood clotting disorders (including hypocoagulation), hemorrhagic diathesis; - Pregnancy for more than 20 weeks; - Children under 12 years of age. Precautions: If you have any of the conditions listed in this section, consult your doctor before using the preparation. Simultaneous use of other non-steroidal anti-inflammatory drugs, a single episode of gastric and duodenal ulcer or gastrointestinal bleeding in history; gastritis, enteritis, colitis, Helicobacter pylori infection, ulcerative colitis; bronchial asthma or allergic diseases in the acute stage or in history - bronchospasm may develop; systemic lupus erythematosus or mixed connective tissue disease (Sharpe's syndrome) - increased risk of aseptic meningitis; renal failure, including dehydration (creatinine clearance 30-60 ml/min), nephrotic syndrome, liver failure, liver cirrhosis with portal hypertension, hyperbilirubinemia, arterial hypertension and/or heart failure, cerebrovascular diseases, blood diseases of unknown etiology (leukopenia and anemia), severe somatic diseases, dyslipidemia/hyperlipidemia, peripheral arterial disease, smoking, frequent alcohol consumption, phenylketonuria or phenylalanine intolerance, simultaneous use of drugs that may increase the risk of ulcers or bleeding, especially simultaneous use of oral glucocorticosteroids (including prednisolone), anticoagulants (including warfarin), selective serotonin reuptake inhibitors (including acetylsalicylic acid, clopidogrel), pregnancy I-II trimester, lactation, elderly age. Use during pregnancy and breastfeeding Use of the preparation should be avoided from the 20th week of pregnancy; if necessary, the preparation should be taken after consulting a doctor. Non-steroidal anti-inflammatory drugs should not be used by women from the 20th week of pregnancy due to the possible development of oligohydramnios and/or kidney disease in newborns (neonatal kidney dysfunction). There is evidence that small amounts of ibuprofen can pass into breast milk without any negative impact on the infant's health, so breastfeeding usually does not need to be discontinued with short-term use of the medication. If long-term use of the preparation is necessary, consult a doctor to decide whether to discontinue breastfeeding during the period of medication use. Dosage and administration Adults, the elderly, and children over 12 years of age: The daily dose is 1200 mg (should not exceed 3 tablets of 400 mg in 24 hours). Tablets should be taken with water, preferably during or after meals. Do not take more often than every 4 hours. Do not exceed the indicated dose! The course of treatment should not exceed 5 days without consulting a doctor. If symptoms persist, consult a doctor. Do not use in children under 12 years of age without consulting a doctor. Side effects The risk of side effects can be minimized if the preparation is taken for a short course, at the lowest effective dose necessary to eliminate symptoms. In the elderly, there is an increased incidence of adverse reactions, especially gastrointestinal bleeding and perforation, in some cases fatal, against the background of NSAID use. Side effects are primarily dose-dependent. In particular, the risk of developing gastrointestinal bleeding depends on the dose range and duration of treatment. The following side effects were observed with short-term use of ibuprofen at doses not exceeding 1200 mg per day (3 tablets of 400 mg). Other adverse reactions may develop during the treatment of chronic diseases and with long-term use. The frequency of adverse reactions is assessed based on the following criteria: very common (≥ 1/10), common (≥ 1/100 to < 1/10), uncommon (≥ 1/1000 to < 1/100), rare (≥ 1/10,000 to < 1/1000), very rare (< 1/10,000), frequency unknown (data for frequency assessment are not available). Disorders of the blood and lymphatic system Very rarely: Hematopoietic disorders (anemia, leukopenia, aplastic anemia, hemolytic anemia, thrombocytopenia, pancytopenia, agranulocytosis). The first symptoms of such disorders are fever, sore throat, superficial mouth ulcers, flu-like symptoms, severe weakness, nosebleeds and subcutaneous hemorrhages, bleeding and bruising of unknown etiology. Immune system disorders Rarely: Hypersensitivity reactions - non-specific allergic reactions and anaphylactic reactions, respiratory tract reactions (including bronchial asthma, its exacerbation, bronchospasm, shortness of breath, dyspnea), skin reactions (itching, urticaria, purpura, angioedema, exfoliative and bullous dermatoses, including toxic epidermal necrolysis (Lyell's syndrome), Stevens-Johnson syndrome, erythema multiforme), allergic rhinitis, eosinophilia. Very rarely: Severe hypersensitivity reactions, including swelling of the face, tongue, and throat, shortness of breath, tachycardia, arterial hypotension (anaphylaxis, angioedema, or severe anaphylactic shock). Gastrointestinal disorders Uncommon: Abdominal pain, nausea, dyspepsia (including heartburn, bloating). Rarely: Diarrhea, flatulence, constipation, vomiting. Very rarely: Peptic ulcer, perforation or gastrointestinal bleeding, melena, hematemesis, in some cases fatal, especially in elderly patients, ulcerative stomatitis, gastritis. Frequency unknown: Exacerbation of colitis and Crohn's disease. Liver and biliary tract disorders Very rarely: Impaired liver function, increased activity of "liver" transaminases, hepatitis and jaundice. Kidney and urinary tract disorders Very rarely: Acute renal failure (compensated and decompensated), especially with prolonged use, with an increase in urea concentration in blood plasma and the development of edema, hematuria and proteinuria, nephritic syndrome, nephrotic syndrome, papillary necrosis, interstitial nephritis, cystitis. Nervous system disorders Uncommon: Headache. Very rarely: Aseptic meningitis. Cardiovascular system disorders Frequency unknown: Heart failure, peripheral edema, prolonged use increases the risk of thrombotic complications (e.g., myocardial infarction), increased blood pressure. Respiratory and mediastinal disorders Frequency unknown: Bronchial asthma, bronchospasm, shortness of breath. Laboratory indicators - Hematocrit or hemoglobin (may decrease); - Bleeding time (may increase); - Plasma glucose concentration (may decrease); - Creatinine clearance (may decrease); - Plasma creatinine concentration (may increase); - "Liver" transaminase activity (may increase). If side effects develop, discontinue the preparation and consult a doctor. Overdose Do not exceed the indicated dose. In case of overdose, seek medical attention or the nearest medical facility immediately. Take the medication package with you. Symptoms: Abdominal pain, nausea, vomiting, lethargy, drowsiness, depression, headache, tinnitus, metabolic acidosis, coma, acute renal failure, decreased blood pressure, bradycardia, tachycardia, atrial fibrillation, respiratory arrest. Treatment: Gastric lavage (only within one hour of ingestion), activated charcoal, alkaline drink, forced diuresis, symptomatic therapy (correction of acid-base balance, blood pressure). Interactions with other medicinal products Simultaneous use of ibuprofen with the following medicinal products should be avoided: - Acetylsalicylic acid: except for low doses of acetylsalicylic acid prescribed by a doctor (not more than 75 mg per day), as combined use may increase the risk of side effects. With simultaneous use of ibuprofen, the anti-inflammatory and antiplatelet effect of acetylsalicylic acid is reduced (an increase in the incidence of acute coronary insufficiency may occur in patients taking low doses of acetylsalicylic acid as an antiplatelet agent after starting ibuprofen); - Other non-steroidal anti-inflammatory drugs, especially COX-2 selective inhibitors: Simultaneous use of two or more drugs from the NSAID group should be avoided due to the possible increased risk of side effects; Use with caution with the following preparations: - Anticoagulants and thrombolytic agents: Non-steroidal anti-inflammatory drugs can enhance the action of anticoagulants, especially warfarin, and thrombolytic agents; - Antihypertensive agents (ACE inhibitors and angiotensin II antagonists) and diuretics: Non-steroidal anti-inflammatory drugs can reduce the effect of drugs in these groups. In some patients with impaired renal function (e.g., in patients with dehydration or elderly patients with impaired renal function), the simultaneous use of ACE inhibitors or angiotensin II antagonists and cyclooxygenase inhibitors may lead to deterioration of renal function, including the development of acute renal failure (usually reversible). This interaction should be considered in patients taking COX inhibitors together with ACE inhibitors or angiotensin II antagonists. In this regard, the combined use of the above-mentioned agents should be prescribed with caution, especially in the elderly. Dehydration should be prevented in patients, and monitoring of renal function should be considered after the start of such combination therapy and periodically thereafter. Diuretics and ACE inhibitors can increase the nephrotoxicity of NSAIDs; - Glucocorticosteroids: Increased risk of gastrointestinal ulcers and gastrointestinal bleeding; - Antiplatelet agents and selective serotonin reuptake inhibitors: Increased risk of gastrointestinal bleeding. - Cardiac glycosides: Simultaneous use of NSAIDs and cardiac glycosides can lead to worsening of heart failure, decreased glomerular filtration rate, and increased concentration of cardiac glycosides in blood plasma; - Lithium preparations: There is evidence of an increased probability of increased lithium concentration in blood plasma against the background of NSAID use; - Methotrexate: There is evidence of an increased probability of increased methotrexate concentration in blood plasma against the background of NSAID use; - Cyclosporine: Increased risk of nephrotoxicity with simultaneous administration of NSAIDs and cyclosporine; - Mifepristone: NSAID intake should begin no earlier than 8-12 days after mifepristone intake, as NSAIDs can reduce the effect of mifepristone; - Tacrolimus: With simultaneous administration of NSAIDs and tacrolimus, the risk of nephrotoxicity may increase; - Zidovudine: Simultaneous use of NSAIDs and zidovudine can lead to increased hematotoxicity. There is evidence of an increased risk of hemarthrosis and hematomas in HIV-positive patients with hemophilia undergoing concomitant treatment with zidovudine and ibuprofen; - Quinolone antibiotics: In patients receiving concomitant treatment with NSAIDs and quinolone antibiotics, the risk of seizures may increase; - Myelotoxic drugs: Increased hematotoxicity; - Cefamandole, Cefoperazone, Cefotetan, Valproic acid, Plicamycin: Increased incidence of hypoprothrombinemia; - Drugs that block tubular secretion: Decreased excretion and increased plasma concentration of ibuprofen; - Inducers of microsomal oxidation (phenytoin, ethanol, barbiturates, rifampicin, phenylbutazone, tricyclic antidepressants): Increased production of hydroxylated active metabolites, risk of severe intoxication; - Inhibitors of microsomal oxidation: Reduced risk of hepatotoxicity; - Oral hypoglycemic agents and insulin, sulfonylurea derivatives: Enhanced effect of drugs; - Antacids and cholestyramine: Decreased absorption; - Uricosuric drugs: Decreased effect of drugs; - Caffeine: Enhanced analgesic effect. Special instructions It is recommended to take the preparation for the shortest possible course and at the minimum effective dose necessary to eliminate symptoms. If you need to take the preparation for more than 10 days, you should consult a doctor. In patients with bronchial asthma or allergic diseases in the acute stage, as well as in patients with a history of bronchial asthma/allergic diseases, the preparation may provoke bronchospasm. In patients with systemic lupus erythematosus or mixed connective tissue disease, the use of the preparation is associated with an increased risk of aseptic meningitis. During long-term treatment, it is necessary to monitor the peripheral blood count and the functional state of the liver and kidneys. In case of symptoms of gastropathy, careful monitoring is necessary, including esophagogastroduodenoscopy, complete blood count (hemoglobin determination), stool analysis for occult blood. If 17-ketosteroids need to be determined, the preparation should be discontinued 48 hours before the study. Alcohol consumption is not recommended during treatment. Patients with renal failure should consult a doctor before using the preparation, as there is a risk of deterioration of renal function. Patients with hypertension, including those with a history and/or chronic heart failure, should consult a doctor before using the preparation, as the preparation may cause fluid retention, increased blood pressure, and edema. In patients with uncontrolled hypertension, congestive heart failure of NYHA class II-III, coronary artery disease, peripheral arterial and/or cerebrovascular disease, ibuprofen should be prescribed only after careful assessment of the benefit-risk ratio and after ibuprofen use. High doses of ibuprofen (≥ 2400 mg/day) should be avoided. The use of NSAIDs in patients with chickenpox may be associated with an increased risk of severe purulent complications of infectious and inflammatory diseases of the skin and subcutaneous fat (e.g., necrotizing fasciitis). In this regard, it is recommended to discontinue the use of the preparation for chickenpox. Information for women planning pregnancy: The preparation inhibits cyclooxygenase and prostaglandin synthesis, affects ovulation, disrupts female reproductive function (reversible after discontinuation of treatment). Effect of the medicinal product on the ability to drive vehicles and operate machinery Patients who experience dizziness, drowsiness, lethargy, or visual disturbances while taking ibuprofen should avoid driving or operating machinery. Dosage form Film-coated tablets 400 mg. 10 tablets in a contour cell package made of polyvinyl chloride film and printed aluminum foil. 5 contour cell packages together with the instructions for use are placed in a cardboard box. Storage conditions Store at a temperature not exceeding 30°C in the original packaging (cardboard box). Keep out of reach of children. Shelf life 3 years. Do not use after the expiry date. Dispensing category: Pharmaceutical product group III, available without a prescription. See also: Ibuprofen - Ibuprofen 400 mg 20 tablets
აქტივი
ibuprofen

რა არის ეს?

იბუპროფენი-აკოსი სავაჭრო დასახელება : იბუპროფენი საერთაშორისო არა პატენტირებული დასახელება : იბუპროფენი ქიმიური დასახელება : (2RS)-2-[4-(2-მეთილპროპილი)ფენილ]-პროპიონის მჟავა სამკურნალო ფორმა : აპკიანი გარსით დაფარული ტაბლეტი შემადგენლობა : 1 ტაბლეტის შემადგენლობა : ბირთვის შემადგენლობა : აქტიური ნივთიერება: იბუპროფენი - 400 მგ. დამხმარე ნივთიერებები : პოვიდონი (კოლიდონი 90 F), მიკროკრისტალური ცელულოზა, ტალკი, კროსპოვიდონი (კოლიდონი CL, კოლიდონი CL-F), კალციუმის სტეარატი, კოლოიდური სილიციუმის დიოქსიდი (აეროსილი), სიმინდის სახამებელი. გარსის შემადგენლობა : ჰიპრომელოზა (ჰიდროქსიპროპილ მეთილცელულოზა), ტიტანის დიოქსიდი, მაკროგოლი 4000 (პოლიეთილენ ოქსიდი 4000, პოლიეთილენ გლიკოლი 4000). აღწერა : ტაბლეტები არის თეთრი ან თითქმის თეთრი, ორმხრივ ამოზნექილი ოვალური ფორმის ტაბლეტები, დაფარული გარსით. განივი მონაკვეთზე ჩანს თეთრი ან თითქმის თეთრი ფერის ერთი ფენა. ფარმაკოთერაპევტული ჯგუფი : არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო პრეპარატი (აასპ). ფარმაკოლოგიური თვისებები ფარმაკოდინამიკა იბუპროფენის მოქმედების მექანიზმი, პროპიონის მჟავას წარმოებული არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების ჯგუფიდან (არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებები), განპირობებულია პროსტაგლანდინების სინთეზის ინჰიბირებით - ტკივილის, ანთების და ჰიპერთერმული რეაქციის შუამავლები. განურჩევლად ბლოკავს ციკლოოქსიგენაზა 1-ს (COX-1) და ციკლოოქსიგენაზას 2-ს (COX-2), რის შედეგადაც იგი აფერხებს პროსტაგლანდინების სინთეზს. მას აქვს სწრაფად მიმართული მოქმედება ტკივილის საწინააღმდეგოდ (ტკივილგამაყუჩებელი), სიცხის დამწევი და ანთების საწინააღმდეგო მოქმედება. გარდა ამისა, იბუპროფენი შექცევადად აფერხებს თრომბოციტების აგრეგაციას. პრეპარატის ტკივილგამაყუჩებელი მოქმედება გრძელდება 8 საათამდე. ფარმაკოკინეტიკა იბუპროფენი სწრაფად და თითქმის მთლიანად შეიწოვება კუჭ-ნაწლავის ტრაქტიდან, მისი მაქსიმალური კონცენტრაცია პლაზმაში მიიღწევა მიღებიდან 1-2 საათის შემდეგ, სინოვიალურ სითხეში - 3 საათის შემდეგ, უკავშირდება პლაზმის ცილებს 99%-ით. იგი ნელა აღწევს სახსრის ღრუში, ჩერდება სინოვიალურ ქსოვილში და ქმნის მასში უფრო მაღალ კონცენტრაციას, ვიდრე პლაზმაში. იბუპროფენის მეტაბოლიზმი ძირითადად ღვიძლში ხდება. ნახევარგამოყოფის პერიოდი (T1/2) პლაზმიდან არის 2-3 საათი. გამოიყოფა თირკმელებით მეტაბოლიტების სახით (არაუმეტეს 1% გამოიყოფა უცვლელი), ნაკლებად - ნაღველთან ერთად. იბუპროფენი მთლიანად გამოიყოფა 24 საათის განმავლობაში. გამოყენების ჩვენებები იბუპროფენი გამოიყენება თავის ტკივილის, შაკიკის, კბილის ტკივილის, მტკივნეული მენსტრუაციის, ნევრალგიის, ზურგის ტკივილის, კუნთების, რევმატული და სახსრების ტკივილის დროს; ასევე ციებ-ცხელებისას გრიპის და გაციების დროს. უკუჩვენებები - ჰიპერმგრძნობელობა იბუპროფენის ან პრეპარატის შემადგენელი რომელიმე კომპონენტის მიმართ; - სრული ან არასრული კომბინაცია ბრონქული ასთმის, ცხვირისა და პარანაზალური სინუსების მორეციდივე პოლიპოზის, და აცეტილსალიცილის მჟავას ან სხვა არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების აუტანლობა (მათ შორის ანამნეზში); - კუჭ-ნაწლავის ტრაქტის ეროზიული და წყლულოვანი დაავადებები (მათ შორის კუჭისა და თორმეტგოჯა ნაწლავის წყლული, კრონის დაავადება, წყლულოვანი კოლიტი) ან წყლულიდან სისხლდენა აქტიურ ფაზაში ან ანამნეზში (წყლულოვანი დაავადების ან წყლულიდან სისხლდენის ორი ან მეტი დადასტურებული ეპიზოდი). - ანამნეზში კუჭ-ნაწლავის ტრაქტის წყლულიდან სისხლდენა ან წყლულის პერფორაცია, რომელიც პროვოცირებულია არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების გამოყენებით; - გულის მძიმე უკმარისობა (IV კლასი NYHA-ს მიხედვით - ნიუ-იორკის გულის ასოციაციის კლასიფიკაცია) - ღვიძლის მძიმე უკმარისობა ან ღვიძლის დაავადება აქტიურ ფაზაში; - თირკმლის მძიმე უკმარისობა (კრეატინინის კლირენსი &lt; 30 მლ/წთ), დადასტურებული ჰიპერკალიემია; - დეკომპენსირებული გულის უკმარისობა; - აორტოკორონარული შუნტირების ჩატარების შემდგომი პერიოდი; ცერებროვასკულური ან სხვა სისხლდენა; - ჰემოფილია და სისხლის შედედების სხვა დარღვევები (მათ შორის ჰიპოკოაგულაცია), ჰემორაგიული დიათეზი; - ორსულობა 20 კვირაზე მეტი ხნის განმავლობაში; - ბავშვთა ასაკი 12 წლამდე. სიფრთხილით : თუ თქვენ გაქვთ ამ ნაწილში ჩამოთვლილი მდგომარეობა, პრეპარატის გამოყენებამდე უნდა მიმართოთ ექიმს. სხვა არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების ერთდროული გამოყენება, ანამნეზში კუჭისა და თორმეტგოჯა ნაწლავის წყლულის ერთჯერადი ეპიზოდი ან კუჭ-ნაწლავის ტრაქტიდან წყლულოვანი სისხლდენა; გასტრიტი, ენტერიტი, კოლიტი, Helicobacter pylori ინფექცია, წყლულოვანი კოლიტი; ბრონქული ასთმა ან ალერგიული დაავადებები მწვავე სტადიაში ან ანამნეზში - შესაძლოა განვითარდეს ბრონქოსპაზმი; სისტემური წითელი მგლურა ან შემაერთებელი ქსოვილის შერეული დაავადება (შარპის სინდრომი) - ასეპტიკური მენინგიტის გაზრდილი რისკი; თირკმლის უკმარისობა, დეჰიდრატაციის ჩათვლით (კრეატინინის კლირენსი 30-60 მლ/წთ), ნეფროზული სინდრომი, ღვიძლის უკმარისობა, ღვიძლის ციროზი პორტალური ჰიპერტენზიით, ჰიპერბილირუბინემია, არტერიული ჰიპერტენზია და/ან გულის უკმარისობა, ცერებროვასკულური დაავადებები, უცნობი ეტიოლოგიის სისხლის დაავადებები (ლეიკოპენია და ანემია), მძიმე სომატური დაავადებები, დისლიპიდემია/ჰიპერლიპიდემია, პერიფერიული არტერიების დაავადება, მოწევა, ალკოჰოლის ხშირი გამოყენება, ფენილკეტონურია ან ფენილალანინის აუტანლობა, წამლების ერთდროული გამოყენება, რომლებმაც შეიძლება გაზარდონ წყლულების ან სისხლდენის განვითარების რისკი, განსაკუთრებით ორალური გლუკოკორტიკოსტეროიდების (მათ შორის პრედნიზოლონის), ანტიკოაგულანტების (მათ შორის ვარფარინის), სეროტონინის უკუმიტაცების სელექციური ინჰიბიტორების (მათ შორის აცეტილსალიცილის მჟავას, კლოპიდოგრელის) ერთდროული გამოყენება, ორსულობა I-II ტრიმესტრი, ლაქტაციის პერიოდო, ხანდაზმული ასაკი. გამოიყენება ორსულობისას და ძუძუთი კვების დროს ორსულობის მე-20 კვირამდე თავიდან უნდა იქნას აცილებული პრეპარატის გამოყენება, საჭიროების შემთხვევაში პრეპარატის მიიღება ხდება ექიმთან კონსულტაციის შემდეგ. არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებები არ უნდა იქნას გამოყენებული ქალებში ორსულობის მე-20 კვირიდან ახალშობილებში ოლიგოჰიდრამნიოზის და/ან თირკმელების დაავადების შესაძლო განვითარების გამო (ნეონატალური თირკმლის დისფუნქცია). არსებობს მტკიცებულება, რომ იბუპროფენის მცირე რაოდენობა შეიძლება გადავიდესდედის რძეში ჩვილის ჯანმრთელობაზე რაიმე უარყოფითი ზემოქმედების გარეშე, ამიტომ, როგორც წესი, არ არის საჭირო ძუძუთი კვების შეწყვეტა მედიკამენტის მოკლევადიანი გამოყენებისას. თუ საჭიროა პრეპარატის ხანგრძლივად გამოყენება, უნდა მიმართოთ ექიმს, რათა გადაწყვიტოს, შეწყვიტოს თუ არა ძუძუთი კვება მედიკამენტის გამოყენების პერიოდში. გამოყენების წესი და დოზები მოზრდილები, ხანდაზმულები და 12 წელზე უფროსი ასაკის ბავშვები: სადღეღამისო დოზა შეადგენს 1200 მგ (არ უნდა აღემატებოდეს 400 მგ-იან 3 ტაბლეტს 24 საათის განმავლობაში). ტაბლეტები უნდა იქნას მიღებული წყალთან ერთად, სასურველია ჭამის დროს ან მის შემდეგ. არ მიიღოთ უფრო ხშირად, ვიდრე არ გავა 4 საათი. არ გადააჭარბოთ მითითებულ დოზას! ექიმთან კონსულტაციის გარეშე მკურნალობის კურსი არ უნდა აღემატებოდეს 5 დღეს. თუ სიმპტომები შენარჩუნებულია, კონსულტაციისათვის მიმართეთ ექიმს. არ გამოიყენოთ 12 წლამდე ასაკის ბავშვებში ექიმის კონსულტაციის გარეშე. გვერდითი მოვლენები გვერდითი მოვლენების რისკი შეიძლება მინიმუმამდე შემცირდეს, თუ პრეპარატი მიიღება ხანმოკლე კურსით, სიმპტომების აღმოსაფხვრელად აუცილებელი ყველაზე დაბალი ეფექტური დოზით. ხანდაზმულებში აღინიშნება არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების გამოყენების ფონზე არასასურველი რეაქციების სიხშირე, განსაკუთრებით კუჭ-ნაწლავიდან სისხლდენა და პერფორაცია, ზოგიერთ შემთხვევაში ფატალური შედეგით. გვერდითი მოვლენები უპირატესად დოზაზეა დამოკიდებული. კერძოდ, კუჭ-ნაწლავის სისხლდენის განვითარების რისკი დამოკიდებულია დოზების დიაპაზონზე და მკურნალობის ხანგრძლივობაზე. შემდეგი გვერდითი მოვლენები დაფიქსირდა იბუპროფენის მოკლევადიანი გამოყენებისას არაუმეტეს 1200 მგ დღეში (3 ტაბლეტი - 400 მგ). ქრონიკული დაავადებების მკურნალობისას და ხანგრძლივი გამოყენებისას შეიძლება განვითარდეს სხვა არასასურველი რეაქციები. გვერდითი რეაქციების სიხშირე შეფასდა შემდეგი კრიტერიუმების საფუძველზე: ძალიან ხშირი (≥ 1/10), ხშირი (≥ 1/100-დან &lt; 1/10-მდე), იშვიათი (≥ 1/1000-დან &lt; 1/100-მდე), იშვიათი ( ≥ 1/10,000-დან &lt; 1/1,000-მდე), ძალიან იშვიათი (&lt; 1/10,000), სიხშირე უცნობია (სიხშირის შეფასების მონაცემები მიუწვდომელია). დარღვევები სისხლისა და ლიმფური სისტემის მხრივ ძალიან იშვიათად: ​​ჰემატოპოეზის დარღვევები (ანემია, ლეიკოპენია, აპლასტიკური ანემია, ჰემოლიზური ანემია, თრომბოციტოპენია, პანციტოპენია, აგრანულოციტოზი). ასეთი დარღვევების პირველი სიმპტომებია ცხელება, ყელის ტკივილი, პირის ღრუს ზედაპირული წყლულები, გრიპის მსგავსი სიმპტომები, ძლიერი სისუსტე, ცხვირიდან სისხლდენა და კანქვეშა სისხლჩაქცევები, უცნობი ეტიოლოგიის სისხლდენა და სისხლჩაქცევები. იმუნური სისტემის მხრივ დარღვევები იშვიათად: ​​ჰიპერმგრძნობელობის რეაქციები - არასპეციფიკური ალერგიული რეაქციები და ანაფილაქსიური რეაქციები, რეაქციები სასუნთქი გზების მხრივ (ბრონქული ასთმა, მისი გამწვავების ჩათვლით, ბრონქოსპაზმი, ქოშინი, დისპნოე), კანის რეაქციები (ქავილი, ჭინჭრის ციება, პურპურა, კვინკეს შეშუპება, ექსფოლიაციური და ბულოზური დერმატოზები, მათ შორის ტოქსიკური ეპიდერმული ნეკროლიზი (ლაიელის სინდრომი), სტივენს-ჯონსონის სინდრომი, მულტიფორმული ერითემა), ალერგიული რინიტი, ეოზინოფილია. ძალიან იშვიათი: მძიმე ჰიპერმგრძნობელობის რეაქციები, მათ შორის სახის, ენისა და ყელის შეშუპება, ქოშინი, ტაქიკარდია, არტერიული ჰიპოტენზია (ანაფილაქსია, კვინკეს შეშუპება ან მძიმე ანაფილაქსიური შოკი). დარღვევები კუჭ-ნაწლავის ტრაქტის მხრივ არც ისე ხშირად: მუცლის ტკივილი, გულისრევა, დისპეფსია (გულძმარვის ჩათვლით, მუცლის შებერილობა). იშვიათად: ​​დიარეა, მეტეორიზმი, ყაბზობა, ღებინება. ძალიან იშვიათად: ​​პეპტიური წყლული, პერფორაცია ან კუჭ-ნაწლავიდან სისხლდენა, მელენა, სისხლიანი ღებინება, ზოგიერთ შემთხვევაში ფატალური შედეგით, განსაკუთრებით ხანდაზმულ პაციენტებში, წყლულოვანი სტომატიტი, გასტრიტი. სიხშირე უცნობია: კოლიტის და კრონის დაავადების გამწვავება. დარღვევები ღვიძლისა და სანაღვლე გზების მხრივ ძალიან იშვიათად: ​​ღვიძლის ფუნქციის დარღვევა, "ღვიძლის" ტრანსამინაზების აქტივობის მომატება, ჰეპატიტი და სიყვითლე. დარღვევები თირკმელების და საშარდე გზების მხრივ . ძალიან იშვიათად: ​​თირკმელების მწვავე უკმარისობა (კომპენსირებული და დეკომპენსირებული), განსაკუთრებით ხანგრძლივი გამოყენებისას, სისხლის პლაზმაში შარდოვანას კონცენტრაციის მატებასთან ერთად და შეშუპების განვითარება, ჰემატურია და პროტეინურია, ნეფრიტული სინდრომი, ნეფროზული სინდრომი, პაპილარული ნეკროზი, ინტერსტიციული ნეფრიტი, ცისტიტი. დარღვევები ნერვული სისტემის მხრივ არც ისე ხშირად: თავის ტკივილი. ძალიან იშვიათად: ​​ასეპტიური მენინგიტი. გულ-სისხლძარღვთა სისტემის მხრივ დარღვევები სიხშირე უცნობია: გულის უკმარისობა, პერიფერიული შეშუპება, ხანგრძლივი გამოყენება ზრდის თრომბოზული გართულებების (მაგ., მიოკარდიუმის ინფარქტი), არტერიული წნევის მომატების რისკს. რესპირატორული და შუასაყარის ორგანოების მხრივ დარღვევების სიხშირე უცნობია: ბრონქული ასთმა, ბრონქოსპაზმი, ქოშინი. ლაბორატორიული მაჩვენებლები - ჰემატოკრიტი ან ჰემოგლობინი (შეიძლება შემცირდეს); - სისხლდენის დრო (შეიძლება გაიზარდოს); - პლაზმაში გლუკოზის კონცენტრაცია (შეიძლება შემცირდეს); - კრეატინინის კლირენსი (შეიძლება შემცირდეს); - პლაზმაში კრეატინინის კონცენტრაცია (შეიძლება გაიზარდოს); - "ღვიძლის" ტრანსამინაზების აქტივობა (შეიძლება გაიზარდოს). გვერდითი მოვლენების განვითარების შემთხვევაში შეწყვიტეთ პრეპარატის მიღება და მიმართეთ ექიმს. ჭარბი დოზირება არ გადააჭარბოთ მითითებულ დოზას. დოზის გადაჭარბების შემთხვევაში დაუყოვნებლივ მიმართეთ ექიმს ან უახლოეს სამედიცინო დაწესებულებას. თან წაიღეთ მედიკამენტის პაკეტი. სიმპტომები: მუცლის ტკივილი, გულისრევა, ღებინება, ლეთარგია, ძილიანობა, დეპრესია, თავის ტკივილი, ტინიტუსი, მეტაბოლური აციდოზი, კომა, თირკმლის მწვავე უკმარისობა, არტერიული წნევის დაქვეითება, ბრადიკარდია, ტაქიკარდია, წინაგულების ფიბრილაცია, სუნთქვის გაჩერება. მკურნალობა: კუჭის ამორეცხვა (მხოლოდ მიღებიდან ერთი საათის განმავლობაში), გააქტიურებული ნახშირი, ტუტე სასმელი, ფორსირებული დიურეზი, სიმპტომური თერაპია (მჟავა-ტუტოვანი მდგომარეობის, არტერიული წნევის კორექცია). ურთიერთქმედება სხვა სამკურნალო პრეპარატებთან თავიდან უნდა იქნას აცილებული იბუპროფენის ერთდროული გამოყენება შემდეგ სამკურნალო საშუალებებთან: - აცეტილსალიცილის მჟავა: ექიმის მიერ დანიშნული აცეტილსალიცილის მჟავას დაბალი დოზების გარდა (არაუმეტეს 75 მგ დღეში), რადგანაც კომბინირებულმა გამოყენებამ შეიძლება გაზარდოს გვერდითი მოვლენების რისკი. იბუპროფენის ერთდროული გამოყენებისას მცირდება აცეტილსალიცილის მჟავას ანთების საწინააღმდეგო და ანტიაგრეგანტული მოქმედება (შესაძლებელია მწვავე კორონარული უკმარისობის განვითარების სიხშირის გაზრდა პაციენტებში, რომლებიც იღებენ მცირე დოზებს აცეტილსალიცილის მჟავას ანტიაგრეგანტული საშუალების სახით იბუპროფენის მიღების დაწყების შემდეგ); - სხვა არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებები, განსაკუთრებით COX-2 სელექციური ინჰიბიტორები: არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო ჯგუფის ორი ან მეტი პრეპარატის ერთდროული გამოყენება თავიდან უნდა იქნას აცილებული გვერდითი მოვლენების რისკის შესაძლო გაზრდის გამო; სიფრთხილით გამოიყენეთ შემდეგ პრეპარატებთან ერთად: - ანტიკოაგულანტები და თრომბოლიზური საშუალებები: არასტეროიდულმა ანთების საწინააღმდეგო საშუალებებმა შეიძლება გააძლიერონ ანტიკოაგულანტების, განსაკუთრებით ვარფარინის და თრომბოლიზური საშუალებების მოქმედება; - ანტიჰიპერტენზიული საშუალებები (აგფ ინჰიბიტორები და ანგიოტენზინ II-ის ანტაგონისტები) და შარდმდენი საშუალებები: არასტეროიდულმა ანთების საწინააღმდეგო საშუალებებმა შეიძლება შეამცირონ ამ ჯგუფების მედიკამენტების მოქმედება. ზოგიერთ პაციენტში თირკმელების ფუნქციის დარღვევით (მაგ. პაციენტებში დეჰიდრატაციით ან ხანდაზმული პაციენტებით თირკმლის ფუნქციის დარღვევით), აგფ ინჰიბიტორების ან ანგიოტენზინ II ანტაგონისტების და ციკლოოქსიგენაზას ინჰიბიტორების ერთდროულმა გამოყენებამ შეიძლება გამოიწვიოს თირკმლის ფუნქციის გაუარესება, მათ შორის თირკმლის მწვავე უკმარისობის განვითარება (ჩვეულებრივ შექცევადი). ეს ურთიერთქმედება გასათვალისწინებელია პაციენტებში, რომლებიც იღებენ კოქსიბს აგფ ინჰიბიტორებთან ან ანგიოტენზინ II-ის ანტაგონისტებთან ერთად. ამასთან დაკავშირებით, ზემოაღნიშნული საშუალებების კომბინირებული გამოყენება სიფრთხილით უნდა იქნას დანიშნული, განსაკუთრებით ხანდაზმულებში. პაციენტებში უნდა მოხდეს დეჰიდრატაციის პრევენცია და გათვალისწინებული უნდა იქნას თირკმლის ფუნქციის მონიტორინგი ასეთი კომბინირებული თერაპიის დაწყების შემდეგ და პერიოდულად შემდგომში. დიურეტიკებმა და აგფ ინჰიბიტორებმა შეიძლება გაზარდონ არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების ნეფროტოქსიურობა; - გლუკოკორტიკოსტეროიდები: კუჭ-ნაწლავის წყლულების და კუჭ-ნაწლავის სისხლდენის გაზრდილი რისკი; - ანტიაგრეგანტები და სეროტონინის უკუმიტაცების სელექციური ინჰიბიტორები: კუჭ-ნაწლავიდან სისხლდენის გაზრდილი რისკი. - საგულე გლიკოზიდები: არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების და საგულე გლიკოზიდების ერთდროულმა გამოყენებამ შეიძლება გამოიწვიოს გულის უკმარისობის დამძიმება, გლომერულური ფილტრაციის სიჩქარის დაქვეითება და საგულე გლიკოზიდების კონცენტრაციის მომატება სისხლის პლაზმაში; - ლითიუმის პრეპარატები: არსებობს მტკიცებულება სისხლის პლაზმაში ლითიუმის კონცენტრაციის გაზრდის ალბათობის შესახებ არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების გამოყენების ფონზე; - მეტოტრექსატი: არსებობს მტკიცებულება სისხლის პლაზმაში მეთოტრექსატის კონცენტრაციის გაზრდის ალბათობის შესახებ არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების გამოყენების ფონზე; - ციკლოსპორინი: ნეფროტოქსიურობის გაზრდილი რისკი არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებებისა და ციკლოსპორინის ერთდროული დანიშვნისას; - მიფეპრისტონი: არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების მიღება უნდა იქნას დაწყებული მიფეპრისტონის მიღებიდან არა უადრეს 8-12 დღისა, ვინაიდან არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო პრეპარატებს შეუძლიათ შეამცირონ მიფეპრისტონის მოქმედება; - ტაკროლიმუსი: არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების და ტაკროლიმუსის ერთდროული დანიშვნისას შესაძლებელია ნეფროტოქსიურობის რისკის გაზრდა; - ზიდოვუდინი: არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების და ზიდოვუდინის ერთდროულმა გამოყენებამ შეიძლება გამოიწვიოს ჰემატოტოქსიკურობის გაზრდა. არსებობს მტკიცებულება ჰემართროზისა და ჰემატომების გაზრდილი რისკის შესახებ აივ დადებით პაციენტებში ჰემოფილიით, რომლებიც იტარებენ ერთდროულ მკურნალობას ზიდოვუდინით და იბუპროფენით; - ქინოლონური ანტიბიოტიკები: პაციენტებში, რომლებიც იღებენ ერთდროულ მკურნალობას არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებებით და ქინოლონური ანტიბიოტიკებით, შეიძლება გაიზარდოს კრუნჩხვების რისკი; - მიელოტოქსიკური პრეპარატები: გაზრდილი ჰემატოტოქსიკურობა; - ცეფამანდოლი, ცეფოპერაზონი, ცეფოტეტანი, ვალპროის მჟავა, პლიკამიცინი: ჰიპოპროთრომბინემიის სიხშირის ზრდა; - წამლები, რომლებიც ბლოკავს მილაკოვან სეკრეციას: ექსკრეციის დაქვეითება და იბუპროფენის პლაზმური კონცენტრაციის მომატება; - მიკროსომული დაჟანგვის ინდუქტორები (ფენიტოინი, ეთანოლი, ბარბიტურატები, რიფამპიცინი, ფენილბუტაზონი, ტრიციკლური ანტიდეპრესანტები): ჰიდროქსილირებული აქტიური მეტაბოლიტების წარმოების გაზრდა, მძიმე ინტოქსიკაციის რისკი; - მიკროსომული დაჟანგვის ინჰიბიტორები: ჰეპატოტოქსიკურობის რისკის შემცირება; - პერორალური ჰიპოგლიკემიური საშუალებები და ინსულინი, სულფონილშარდოვანას წარმოებულები: წამლების ეფექტის გაძლიერება; - ანტაციდები და ქოლესტირამინი: შეწოვის დაქვეითება; - ურიკოზურიული პრეპარატები: წამლების მოქმედების დაქვეითება; -კოფეინი: გაძლიერებული ტკივილგამაყუჩებელი მოქმედება. განსაკუთრებული მითითებები რეკომენდებულია პრეპარატის მიღება მაქსიმალურად შესაძლებელი მოკლე კურსით და სიმპტომების აღმოსაფხვრელად აუცილებელი მინიმალური ეფექტური დოზით. თუ თქვენ გჭირდებათ პრეპარატის მიღება 10 დღეზე მეტი ხნის განმავლობაში, უნდა მიმართოთ ექიმს. ბრონქული ასთმის ან ალერგიული დაავადების მწვავე სტადიის მქონე პაციენტებში, აგრეთვე პაციენტებში ბრონქული ასთმის/ალერგიული დაავადების ანამნეზში, პრეპარატმა შეიძლება გამოიწვიოს ბრონქოსპაზმის პროვოცირება. სისტემური წითელი მგლურა ან შემაერთებელი ქსოვილის შერეული დაავადების მქონე პაციენტებში პრეპარატის გამოყენება დაკავშირებულია ასეპტიკური მენინგიტის განვითარების რისკთან. ხანგრძლივი მკურნალობის დროს აუცილებელია პერიფერიული სისხლის სურათის და ღვიძლისა და თირკმელების ფუნქციური მდგომარეობის კონტროლი. გასტროპათიის სიმპტომების გამოვლენისას აუცილებელია ფრთხილად მონიტორინგი, მათ შორის ეზოფაგოგასტროდუოდენოსკოპია, სისხლის საერთო ანალიზი (ჰემოგლობინის განსაზღვრა), განავლის ანალიზს ფარული სისხლდენისთვის. თუ საჭიროა 17-კეტოსტეროიდების განსაზღვრა, პრეპარატის მიღება უნდა შეწყდეს კვლევამდე 48 საათით ადრე. მკურნალობის პერიოდში ეთანოლის მიღება არ არის რეკომენდებული. თირკმლის უკმარისობის მქონე პაციენტებმა პრეპარატის გამოყენებამდე უნდა მიმართონ ექიმს, რადგან არსებობს თირკმელების ფუნქციური მდგომარეობის გაუარესების რისკი. ჰიპერტენზიის მქონე პაციენტებმა, მათ შორის ანამნეზში ან/და გულის ქრონიკული უკმარისობით, პრეპარატის გამოყენებამდე უნდა მიმართონ ექიმს, რადგან პრეპარატმა შეიძლება გამოიწვიოს სითხის შეკავება, არტერიული წნევის მომატება და შეშუპება. უკონტროლო ჰიპერტენზიის, NYHA II-III კლასის გულის შეგუბებითი უკმარისობის, კორონარული არტერიის დაავადების, პერიფერიული არტერიების და/ან ცერებროვასკულური დაავადების მქონე პაციენტებში იბუპროფენი უნდა დაინიშნოს მხოლოდ სარგებელი-რისკის თანაფარდობის ფრთხილად შეფასების და იბუპროფენის გამოყენების შემდეგ. თავიდან უნდა იქნას აცილებული იბუპროფენის მაღალი დოზების გამოყენება (≥ 2400 მგ/დღეში). არასტეროიდული ანთების საწინააღმდეგო საშუალებების გამოყენება ჩუტყვავილას მქონე პაციენტებში შეიძლება დაკავშირებული იყოს კანისა და კანქვეშა ცხიმის ინფექციური და ანთებითი დაავადებების მძიმე ჩირქოვანი გართულებების განვითარების რისკთან (მაგალითად, ნეკროზული ფასციიტი). ამასთან დაკავშირებით რეკომენდებულია ჩუტყვავილას სამკურნალო პრეპარატის გამოყენების შეწყვეტა. ინფორმაცია ქალებისთვის, რომლებიც გეგმავენ ორსულობას: პრეპარატი აინჰიბირებს ციკლოოქსიგენაზას და პროსტაგლანდინების სინთეზს, მოქმედებს ოვულაციაზე, არღვევს ქალის რეპროდუქციულ ფუნქციას (შექცევადია მკურნალობის შეწყვეტის შემდეგ). სამკურნალო პრეპარატის სამედიცინო გამოყენების გავლენა სატრანსპორტო საშუალებების , მექანიზმების მართვის უნარზე პაციენტები, რომლებსაც აღენიშნებათ თავბრუსხვევა, ძილიანობა, ლეთარგია ან მხედველობის დარღვევა იბუპროფენის მიღებისას, უნდა მოერიდონ ავტომობილის მართვას ან მექანიზმებთან მუშაობას. გამოშვების ფორმა ტაბლეტები, დაფარული აპკიანი გარსით 400 მგ. 10 ტაბლეტი კონტურულ უჯრედოვან შეფუთვაში პოლივინილქლორიდის აპკისგან და ალუმინის ბეჭდური გალაქული ფოლგისგან. 5 კონტურული უჯრედოვანი შეფუთვა გამოყენების ინსტრუქციასთან ერთად მოთავსებულია მუყაოს შეფუთვაში. შენახვის პირობები შეინახეთ ტემპერატურაზე არაუმეტეს 30 0 C ორიგინალურ შეფუთვაში (მუყაოს კოლოფში). შეინახეთ ბავშვებისთვის მიუწვდომელ ადგილას. ვარგისიანობის ვადა 3 წელი. არ გამოიყენოთ ვარგისიანობის ვადის გასვლის შემდეგ. გაცემის წესი: ფარმაცევტული პროდუქტის ჯგუფი III, გაიცემა რეცეპტის გარეშე ასევე, იხილეთ : Ibuprofen - იბუპროფენი 400მგ 20 ტაბლეტი