
პანადოლი ექსტრა ტაბლეტი #24
მახასიათებლები
- ფორმა
- Dosage mg
- შეფუთვა
- Description en
- International Nonproprietary Name - Paracetamol+caffeine Composition of the preparation: Each tablet contains 500 mg of paracetamol and 65 mg of caffeine. Excipients: Pregelatinized starch, corn starch, povidone, potassium sorbate, talc, stearic acid, croscarmellose sodium, water, hydroxypropyl methylcellulose, triacetin. Pharmacotherapeutic group: Analgesic non-narcotic agent (psychostimulant + analgesic non-narcotic agent) Indications: "Panadol Extra" is used for headache, migraine, toothache, back pain, muscle pain, painful menstruation, and sore throat. "Panadol Extra" is also used for symptomatic treatment of colds and flu, to reduce elevated body temperature. Methods of use and dosage: "Panadol Extra" tablets are taken orally, usually 1-2 tablets 3-4 times a day, as needed. The interval between doses is at least 4 hours. Maximum single dose is 2 tablets, maximum daily dose is 8 tablets. It is not recommended to use the preparation for more than 5 days as an analgesic and for more than 3 days as an antipyretic without medical supervision and prescription. The daily dose of the preparation and the duration of treatment can be increased only under medical supervision. If symptoms persist, consult a doctor. Overdose should be reported to a doctor immediately, even if the patient feels well. Contraindications: - Hypersensitivity to the components of the preparation - Severe liver and kidney dysfunction - Genetic absence of glucose-6-phosphate dehydrogenase - Blood diseases - Significant arterial hypertension, pronounced symptoms of atherosclerosis - Pregnancy and lactation period - Use with caution in Gilbert's syndrome - Glaucoma, sleep disturbance - Age under 14 years Side effects: At recommended doses, the preparation is usually well tolerated. Paracetamol rarely causes side effects. Allergic reactions such as skin rash, itching, and Quincke's edema may occasionally occur. Rarely - leukopenia, thrombocytopenia, methemoglobinemia, agranulocytosis, as well as sleep disturbance, tachycardia. With prolonged use of high doses, the risk of hepatotoxic and nephrotoxic effects increases, and blood count control is necessary. All side effects of the preparation should be reported to a doctor.
- Description ru
- Международное наименование - Paracetamol+caffeine Состав препарата: Каждая таблетка содержит 500 мг парацетамола и 65 мг кофеина. Вспомогательные вещества: прежелатинизированный крахмал, кукурузный крахмал, повидон, калия сорбат, тальк, стеариновая кислота, натрия кроскармеллоза, вода, гидроксипропилметилцеллюлоза, триацетин. Фармакотерапевтическая группа: Ненаркотическое анальгезирующее средство (психостимулятор + ненаркотическое анальгезирующее средство) Показания: "Панадол Экстра" применяется при головной боли, мигрени, зубной боли, боли в пояснице, мышечной боли, болезненных менструациях и боли в горле. "Панадол Экстра" также применяется при симптоматическом лечении простуды и гриппа, для снижения повышенной температуры тела. Способы применения и дозы: Таблетки "Панадол Экстра" принимаются перорально, обычно по 1-2 таблетки 3-4 раза в день, при необходимости. Интервал между приемами – не менее 4 часов. Максимальная разовая доза – 2 таблетки, максимальная суточная доза – 8 таблеток. Без наблюдения врача и назначения врача применение препарата не рекомендуется более 5 дней в качестве обезболивающего средства и более 3 дней в качестве жаропонижающего средства. Увеличение суточной дозы препарата и продолжительности лечения возможно только под наблюдением врача. При сохранении симптомов необходимо проконсультироваться с врачом. О случаях передозировки следует немедленно сообщить врачу, даже если пациент чувствует себя хорошо. Противопоказания: - Гиперчувствительность к компонентам препарата - Выраженные нарушения функции печени и почек - Генетическое отсутствие глюкозо-6-фосфатдегидрогеназы - Заболевания крови - Значительная артериальная гипертензия, выраженные проявления атеросклероза - Беременность и период лактации - С осторожностью применяется при синдроме Жильбера - Глаукома, нарушения сна - Возраст до 14 лет Побочные эффекты: В рекомендуемых дозах препарат обычно хорошо переносится. Парацетамол редко вызывает побочные эффекты. Иногда могут отмечаться аллергические реакции в виде кожной сыпи, зуда, отека Квинке. Редко – лейкопения, тромбоцитопения, метгемоглобинемия, агранулоцитоз, а также нарушения сна, тахикардия. При длительном применении высоких доз повышается опасность гепатотоксического и нефротоксического действия, и необходим контроль картины крови. Обо всех побочных эффектах препарата следует сообщать врачу.
- აქტივი
რა არის ეს?
საერთაშორისო დასახელება - Paracetamol+caffeineპრეპარატის შემადგენლობა:ყოველი ტაბლეტი შეიცავს 500 მგ პარაცეტამოლსა და 65 მგ კოფეინს.დამხმარე ნივთიერებები: პრეჟელატინიზირებული სახამებელი, სიმინდის სახამებელი, პოლივიდონი, კალიუმის სორბატი, ტალკი, სტეარინის მჟავა, ნატრიუმის კროსკარმელოზა, წყალი, ჰიდროქსიპროპილმეთილცელულოზა, ტრიაცეტინი.ფარმაკოთერაპიული ჯგუფი: ანალგეზიური არანარკოტიკული საშუალება (ფსიქოსტიმულატორი+ანალგეზიური არანარკოტიკული საშუალება)ჩვენებები:“პანადოლ ექსტრა” გამოიყენება თავის ტკივილის, შაკიკის, კბილის ტკივილის, წელის ტკივილის, კუნთების ტკივილის, მტკივნეული მენსტრუაციისა და ყელის ტკივილის დროს. “პანადოლ ექსტრა” ასევე გამოიყენება გაცივებისა და გრიპის სიმპტომური მკურნალობის დროს, სხეულის მომატებული ტემპერატურის დასქვეითებლად.გამოყენების მეთოდები და დოზები:“პანადოლ ექსტრა“ ტაბლეტები მიიღება პერორალურად ჩვეულებრივ 1-2 ტაბლეტი 3-4-ჯერ დღეში, საჭიროების შემთხვევაში. მიღებებს შორის ინტერვალი – სულ მცირე 4 საათი. მაქსიმალური ერთჯერადი დოზა – 2 ტაბლეტი, მაქსიმალური სადღეღამისო დოზა – 8 ტაბლეტი.ექიმის მეთვალყურეობისა და დანიშნულების გარეშე პრეპარატის გამოყენება არ არის რეკომენდებული 5 დღეზე მეტ ხანს ტკივილგამაყუჩებელი საშუალების სახით და 3 დღეზე მეტ ხანს სიცხის დამწევი საშუალების სახით. პრეპარატის დღიური დოზის და მკურნალობის ხანგრძლივობის გაზრდა შესაძლებელია მხოლოდ ექიმის მეთვალყურეობის ქვეშ.სიმპტომების შენარჩუნებისას საჭიროა ექიმთან კონსულტაცია.ჭარბი დოზირების შესახებ დაუყოვნებლივ უნდა ეცნობოს ექიმს, მაშინაც კი, თუ პაციენტი თავს კარგად გრძნობს.უკუჩვენებები:- ჰიპერმგრძნობელობა პრეპარატის კომპონენტების მიმართ;- ღვიძლისა და თირკმლების ფუნქციის გამოხატული დარღვევები;- გლუკოზო-6-ფოსფატ-დეჰიდროგენაზის გენეტიკური არარსებობა- სისხლის დაავადებები- მნიშვნელოვანი არტერიული ჰიპერტენზია, ათეროსკლეროზის გამოხატული მოვლენები- ორსულობა და ლაქტაციის პერიოდი- სიფრთხილით გამოიყენება ჟილბერის სინდრომის დროს- გლაუკომა, ძილის დარღვევა- 14 წლამდე ასაკიგვერდითი მოვლენები:რეკომენდებულ დოზებში პრეპარატი ჩვეულებრივ კარგად გადაიტანება. პარაცეტამოლი იშვიათად იწვევს გვერდით მოვლენებს. ზოგჯერ შეიძლება აღინიშნებოდეს ალერგიული რეაქცია კანზე გამონაყარის, ქავილის, ქვინკეს შეშუპების სახით. იშვიათად – ლეიკოპენია, თრომბოციტოპენია, მეტჰემოგლობინემია, აგრანულოციტოზი, ასევე ძილის დარღვევა, ტაქიკარდია.მაღალი დოზების ხანგრძლივი გამოყენებისას მატულობს ჰეპატოტოქსიკური და ნეფროტოქსიკური მოქმედების საშიშროება და აუცილებელია სისხლის სურათის კონტროლი.პრეპარატის ყველა გვერდითი მოვლენის შესახებ უნდა ეცნობოს ექიმს.