
ტერაფლუ ფხვნილი ორალური ხსნარის მოსამზადებლად 325მგ+20მგ+10მგ+50მგ პაკეტი #10
მახასიათებლები
- ფორმა
- Dosage mg
- შეფუთვა
- Description en
- International Nonproprietary Name - PARACETAMOL; PHENIRAMINE; PHENYLEPHRINE Clinical-Pharmacological Group: Remedy for symptoms of ARVI and "cold" (non-narcotic analgesic + alpha-adrenomimetic + H1-histamine receptor blocker). Composition and Dosage Form: Dosage powder (apple and cinnamon flavor) for preparation of oral solution: 21.78 g per sachet, 10 sachets per pack. 1 sachet: Paracetamol .......................... 325 mg Pheniramine maleate .................... 20 mg Phenylephrine hydrochloride ..... 10 mg Indications: Infectious-inflammatory diseases - flu, ARVI ("cold") accompanied by high temperature, chills and fever, headache, runny nose, nasal congestion, sneezing, and muscle pain. Dosage and Administration: Take orally. Dissolve the contents of one sachet in 1 glass of boiled hot water. Take hot. Sugar can be added to taste. Repeat dose can be taken every 4 hours, not more than 3 doses in 24 hours. The preparation can be used at any time of the day, but it shows the best effect when taken before sleep, at night. If symptoms are not relieved within 3 days of starting the preparation, consult a doctor. Side Effects: ♦ Allergic reactions (rash, itching, urticaria, angioneurotic edema), increased excitability, decreased psychomotor reaction speed, feeling of fatigue, dry mouth, urinary retention, vomiting, nausea, stomach pain, palpitations, increased blood pressure, dizziness, sleep disturbance, mydriasis, accommodation paresis, increased intraocular pressure are possible. ♦ Considering the presence of paracetamol: rarely - blood system disorders (anemia, thrombocytopenia, leukopenia, agranulocytosis); ♦ Prolonged use of high doses can cause hepatotoxic and nephrotoxic effects, hemolytic anemia, methemoglobinemia, pancytopenia. Contraindications: * Hypersensitivity to individual components of the preparation; * Pregnancy, lactation period; * Portal hypertension; * Alcoholism; * Renal failure; * Glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency; * Children under 12 years of age. Use with caution: Arterial hypertension, diabetes mellitus, angle-closure glaucoma, severe liver and kidney diseases, lung diseases (including bronchial asthma), difficulty urinating in case of benign prostatic hyperplasia. Congenital hyperbilirubinemia (Gilbert's, Dubin-Johnson, and Rotors syndromes).
- Description ru
- Международное наименование - PARACETAMOL; PHENIRAMINE; PHENYLEPHRINE Клинико-фармакологическая группа: Средство для устранения симптомов ОРВИ и "простуды" (ненаркотическое обезболивающее + альфа-адреномиметик + блокатор H1-гистаминовых рецепторов). Состав и форма выпуска: Дозированный порошок (со вкусом яблока и корицы) для приготовления раствора для приема внутрь: в пакете 21.78 г, в упаковке 10 шт. 1 пакетик Парацетамол .......................... 325 мг Фенирамина малеат .................... 20 мг Фенилэфрина гидрохлорид ..... 10 мг Показания: Инфекционно-воспалительные заболевания - грипп, ОРВИ ("простуда"), сопровождающиеся высокой температурой, ознобом и лихорадкой, головной болью, насморком, заложенностью носа, чиханием и мышечной болью. Способ применения и дозировка: Принимать внутрь. Содержимое одного пакетика следует растворить в 1 стакане кипяченой горячей воды. Принимать в горячем виде. Можно добавить сахар по вкусу. Повторный прием возможен каждые 4 часа, не более 3 доз в течение 24 часов. Препарат можно применять в любое время суток, но наилучший эффект проявляется перед сном, при приеме на ночь. Если в течение 3 дней с начала применения препарата не наблюдается облегчение симптомов, необходимо обратиться к врачу. Побочные эффекты: ♦ Возможны аллергические реакции (сыпь, зуд, крапивница, ангионевротический отек), повышенная возбудимость, снижение скорости психомоторных реакций, ощущение усталости, сухость во рту, задержка мочи, рвота, тошнота, боль в желудке, учащенное сердцебиение, повышение артериального давления, головокружение, нарушение сна, мидриаз, парез аккомодации, повышение внутриглазного давления. ♦ Учитывая наличие парацетамола: редко - нарушения системы крови (анемия, тромбоцитопения, лейкопения, агранулоцитоз); ♦ При длительном применении высоких доз возможно гепатотоксическое и нефротоксическое действие, гемолитическая анемия, метгемоглобинемия, панцитопения. Противопоказания: * Гиперчувствительность к отдельным компонентам препарата; * Беременность, период лактации; * Портальная гипертензия; * Алкоголизм; * Почечная недостаточность; * Дефицит фермента глюкоза-6-фосфатдегидрогеназы; * Детский возраст до 12 лет. С осторожностью применять при: артериальной гипертензии, сахарном диабете, закрытоугольной глаукоме, тяжелых заболеваниях печени и почек, легких (в т.ч. бронхиальная астма), затруднении мочеиспускания при аденоме предстательной железы. Врожденная гипербилирубинемия (синдромы Жильбера, Дубина-Джонсона и Ротора).
- აქტივი
რა არის ეს?
საერთაშორისო დასახელება - PARACETAMOL; PHENIRAMINE; PHENYLEPHRINEკლინიკურ-ფარმაკოლოგიური ჯგუფი:მრდ-სა და “გაცივების” სიმპტომების საწინააღმდეგო საშუალება (მაანელგეზირებელი არანარკოტიკული საშუალება + ალფა-ადრენომიმეზური + H1-ჰისტამინური რეცეპტორების ბლოკატორი).შემადგენლობა და გამოშვების ფორმა:დოზირებული ფხვნილი (ვაშლისა და დარიჩინის გემოთი) შიგნით მისაღები ხსნარის მოსამზადებლად: პაკეტში 21.78 გ, შეფუთვაში 10 ც.1 პაკ.პარაცეტამოლი .......................... 325 მგფენირამინის მალეატი .................... 20 მგფენილეფრინის ჰიდროქლორიდი ..... 10 მგჩვენებები:ინფექციურ-ანთებითი დაავადებები - გრიპი, მრვი (“გაცივება”), რომლებსაც ახლავს მაღალი ტემპერატურა, კანკალი და ცხელება, თავის ტკივილი, სურდო, ცხვირის შეგუბება, ცემინება და კუნთების ტკივილი.მიღების წესი და დოზირება:მიიღება შიგნით. ერთი პაკეტის შიგთავსი უნდა განზავდეს 1 ჭიქა ადუღებულ ცხელ წყალში. მიიღება ცხელი სახით. შეიძლება შაქრის დამატება გემოვნების მიხედვით.განმეორებითი დოზის მიღება შეიძლება ყოველ 4 საათში არა უმეტეს 3 დოზისა 24 საათის განმავლობაში.პრეპარატის გამოყენება შეიძლება დღე-ღამის ნებისმიერ დროს, მაგრამ საუკეთესო ეფექტს ავლენს ძილის წინ, ღამე მიღებისას. თუ პრეპარატის გამოყენების დაწყებიდან 3 დღის განმავლობაში სიმპტომების შემსუბუქება არ აღინიშნება, აუცილებელია ექიმთან მიმართვა.გვერდითი მოვლენები:♦ შესაძლებელია ალერგიული რეაქციები (გამონაყარი, ქავილი, ჭინჭრის ციება, ანგიონევროზული შეშუპება), მომატებული აგზნებულობა, ფსიქომოტორული რეაქციების სისწრაფის დაქვეითება, დაღლილობის შეგრძნება, სიმშრალე პირში, შარდის შეკავება, ღებინება, გულისრევა, კუჭის ტკივილი, გულისცემა, არტერიული წნევის აწევა, თავბრუსხვევა, ძილის მოშლა, მიდრიაზი, აკომოდაციის პარეზი, თვალშიდა წნევის მომატება.♦ პარაცეტამოლის არსებობის გათვალისწინებით: იშვიათად - სისხლის სისტემის დარღვევები (ანემია, თრომბოციტოპენია, ლეიკოპნია, აგრანულოციტოზი);♦ მაღალი დოზების ხანგრძლივად გამოყენებისას შესაძლებელია ჰეპატოტოქსიკური და ნეფროტოქსიკური მოქმედება, ჰემოლიზური ანემია, მეტჰემოგლობინემია, პანციტოპენია.უკუჩვენებები:* ჰიპერმგრძნობელობა პრეპარატის ცალკეული კომპონენტების მიმართ;* ორსულობა, ლაქტაციის პერიოდი;* პორტული ჰიპერტენზია;* ალკოჰოლიზმი;* თირკმლის უკმარისობა;* ფერმენტ გლუკოზა 6-ფოსფატდეჰიდროგენაზას დეფიციტი;* 12 წლამდე ბავშვთა ასაკი.სიფრთხილით გამოიყენება: არტერიული ჰიპერტენზია, შაქრიანი დიაბეტი, დახურულკუთხოვანი გლაუკომა, ღვიძლისა და თირკმლის, ფილტვების მძიმე დაავადებები (მ.შ. ბრონქული ასთმა), შარდვის გაძნელება წინამდებარე ჯირკვლის ადენომის დროს. თანდაყოლილი ჰიპერბილირუბინემია (ჟილბერის, დუბინი-ჯონსონისა და როტარის სინდრომები).