
პარაცეტამოლი სიროფი 120მგ/5მლ 125მლ ფლაკონი #1
მახასიათებლები
- ფორმა
- Dosage mg
- შეფუთვა
- Description en
- International Name Paracetamol International and Chemical Name Paracetamol; para-acetaminophenol. Main Physical-Chemical Properties Transparent, viscous, pink. 120mg Paracetamol in 5ml syrup. Composition Active Substance: 120mg Paracetamol in 5ml syrup. Other Ingredients: Sorbitol, methyl parahydroxybenzoate, propyl parahydroxybenzoate, aspartame, propylene glycol, sodium citrate dihydrate, citric acid monohydrate, macrogol 400, sodium hydrogensulfate solution, liquid essence "Exotic", purified water. Dosage Form Syrup Pharmacological Group Anti-inflammatory, analgesic and antipyretic agent. Indications Pain syndrome of various genesis, mild to moderate intensity: Headache, toothache, neuralgia, myalgia. Pain associated with teething. In case of trauma, burns, pharyngitis, rheumatic pains. Also: Fever caused by infectious-inflammatory diseases. In case of childhood viral infections. Method of Administration and Dosage The preparation is administered orally. Frequency of administration 3-4 times per day with an interval of at least 4 hours between each dose. Dosage by Age: From 6 months to 1 year: 2.5-5 ml syrup (0.5-1 teaspoon). From 1 to 3 years: 5-7.5 ml syrup (1-1.5 teaspoons). From 3 to 6 years: 7.5-10 ml (1.5-2 teaspoons). From 6 to 12 years: 10-15 ml (2-3 teaspoons). In children over 12 years of age: 15-25 ml (3-4 teaspoons). Side Effects In case of hypersensitivity to paracetamol, the following may occur: Nausea, epigastric pain, allergic reactions (skin rash, itching, urticaria, Quincke's edema). In case of exceeding the recommended dose of syrup, the following side effects may develop: Hemolytic anemia, thrombocytopenic purpura, methemoglobinemia, agranulocytosis. With prolonged intake at doses exceeding therapeutic: Hepatotoxic effect is possible. Contraindications Hypersensitivity to paracetamol. Severe impairment of liver and kidney function. Glucose-6-dehydrogenase deficiency. Blood diseases. Children under 6 months of age. Interaction with Other Medicinal Products Patients who have used barbiturates and tricyclic antidepressants while using paracetamol may experience an increase in the half-life of the latter. Prolonged use of anticonvulsant drugs leads to an increase in liver enzyme activity, which enhances the "first-pass" effect in the liver and leads to increased clearance of the drug. This can hinder the achievement of therapeutic levels of paracetamol concentration in the blood.
- Description ru
- Международное наименованиеParacetamolМеждународное и химическое наименованиеПарацетамол; пара-ацетаминофенол.Основные физико-химические свойстваПрозрачный, вязкий, розовый. 120мг парацетамола в 5мл сиропа.СоставАктивное вещество:120мг парацетамола в 5мл сиропа.Вспомогательные вещества:Сорбитол, метилпарагидроксибензоат, пропилпарагидроксибензоат, аспартам, пропиленгликоль, натрия цитрат дигидрат, лимонная кислота моногидрат, макрогол 400, раствор натрия гидросульфата, жидкая эссенция "Экзотик", очищенная вода.Лекарственная формаСиропФармакологическая группаПротивовоспалительное, анальгезирующее и жаропонижающее средство.Показания к применениюБолевой синдром различного генеза, слабой и средней интенсивности:Головная боль, зубная боль, невралгия, миалгия.Боль, связанная с прорезыванием зубов.При травмах, ожогах, фарингите, ревматических болях.А также:При лихорадке, вызванной инфекционно-воспалительными заболеваниями.При детских вирусных инфекциях.Способ применения и дозировкаПрепарат назначают внутрь. Частота приема 3-4 раза в сутки с интервалом не менее 4 часов между приемами.Дозировка в зависимости от возраста:От 6 месяцев до 1 года: 2,5-5 мл сиропа (0,5-1 чайная ложка).От 1 до 3 лет: 5-7,5 мл сиропа (1-1,5 чайной ложки).От 3 до 6 лет: 7,5-10 мл (1,5-2 чайные ложки).От 6 до 12 лет: 10-15 мл (2-3 чайные ложки).У детей старше 12 лет: 15-25 мл (3-4 чайные ложки).Побочное действиеПри повышенной чувствительности к парацетамолу возможно возникновение:Тошноты, болей в эпигастральной области, аллергических реакций (кожная сыпь, зуд, крапивница, отек Квинке).При превышении рекомендованной дозы сиропа возможно развитие следующих побочных эффектов:Гемолитическая анемия, тромбоцитопеническая пурпура, метгемоглобинемия, агранулоцитоз.При длительном приеме в дозах, превышающих терапевтические:Возможно гепатотоксическое действие.ПротивопоказанияПовышенная чувствительность к парацетамолу.Выраженные нарушения функции печени и почек.Дефицит глюкозо-6-фосфатдегидрогеназы.Заболевания крови.Дети до 6 месяцев.Взаимодействие с другими лекарственными средствамиУ пациентов, принимавших барбитураты и трициклические антидепрессанты при применении парацетамола, возможно увеличение периода полувыведения последнего.Длительное применение противосудорожных препаратов вызывает повышение активности ферментов печени, что усиливает эффект "первого прохождения" в печени и приводит к усилению клиренса препарата. Это может помешать достижению терапевтического уровня концентрации парацетамола в крови
- აქტივი
რა არის ეს?
საერთაშორისო დასახელებაParacetamolსაერთაშორისო და ქიმიური დასახელებაპარაცეტამოლი; პარა-აცეტამინოფენოლი.ძირითადი ფიზიკურ-ქიმიური თვისებებიგამჭვირვალე, ბლანტი, ვარდისფერი. 120მგ პარაცეტამოლი 5მლ სიროფში.შემადგენლობააქტიური ნივთიერება:120მგ პარაცეტამოლი 5მლ სიროფში.სხვა შემადგენელი ნაწილები:სორბიტოლი, მეთილ პარაჰიდროქსიბენზოატი, პროპილ პარაჰიდროქსიბენზოატი, ასპარტამი, პროპილენგლიკოლი, ნატრიუმის ციტრატ დიჰიდრატი, ლიმონმჟავას მონოჰიდრატი, მაკროგოლ 400, ნატრიუმ ჰიდროგენსულფატის ხსნარი, თხევადი ესენცია "ეგზოტიკი", გასუფთავებული წყალი.გამოშვების ფორმასიროფიფარმაკოლოგიური ჯგუფიანთების საწინააღმდეგო, ანალგეზიური და სიცხის დამწევი საშუალება.გამოყენების ჩვენებასხვადასხვა გენეზის ტკივილის სინდრომი, მცირე და საშუალო ინტენსივობის:თავის ტკივილი, კბილის ტკივილი, ნევრალგია, მიალგია.კბილების ამოსვლით გამოწვეული ტკივილი.ტრავმების, დამწვრობების, ფარინგიტის, რევმატიული ტკივილების დროს.აგრეთვე:ინფექციურ-ანთებითი დაავადებებით გამოწვეული ცხელების დროს.საბავშვო ვირუსული ინფექციების დროს.მიღების წესი და დოზირებაპრეპარატი ინიშნება შიგნით მისაღებად. მიღების სიხშირე 3-4-ჯერ დღეღამეში თითოეულ მიღებას შორის არა ნაკლებ 4 სთ-ის ინტერვალით.დოზირება ასაკის მიხედვით:6 თვიდან 1 წლამდე:2,5-5 მლ სიროფი (0,5-1 ჩაის კოვზი).1-დან 3 წლამდე:5-7,5 მლ სიროფი (1-1,5 ჩაის კოვზი).3-დან 6 წლამდე:7,5-10 მლ (1,5-2 ჩაის კოვზი).6-დან 12 წლამდე:10-15 მლ (2-3 ჩაის კოვზი).12 წლის ასაკის ზევით ბავშვებში:15-25 მლ (3-4 ჩაის კოვზი).გვერდითი მოქმედებაპარაცეტამოლის მიმართ მომატებული მგრძნობელობისას შესაძლებელია წარმოიშვას:გულისრევა, ეპიგასტრალურ მიდამოში ტკივილები, ალერგიული რეაქციები (კანზე გამონაყარი, ქავილი, ურტიკარია, კვინკეს შეშუპება).სიროფის რეკომენდებული დოზის გადაჭარბებისას შესაძლებელია შემდეგი გვერდითი მოვლენების განვითარება:ჰემოლიზური ანემია, თრომბოციტოპენიური პურპურა, მეთჰემოგლობინემია, აგრანულოციტოზი.ხანგრძლივად დოზით მიღებისას, რომელიც სჭარბობს თერაპიულს:შესაძლებელია ჰეპატოტოქსიკური მოქმედება.წინააღმდეგჩვენებაპარაცეტამოლის მიმართ მომატებული მგრძნობელობა.ღვიძლისა და თირკმელების ფუნქციის გამოხატული დარღვევა.გლუკოზო-6-დეჰიდროგენაზას დეფიციტი.სისხლის დაავადებები.6 თვემდე ასაკის ბავშვები.ურთიერთქმედება სხვა სამკურნალო საშუალებებთანპაციენტები, რომლებიც იყენებდნენ ბარბიტურატებსა და ტრიციკლურ ანტიდეპრესანტებს პარაცეტამოლის გამოყენებისას, შესაძლებელია აღენიშნოთ ამ უკანასკნელის ნახევრადგამოყოფის პერიოდის მომატება.კრუნჩხვების საწინააღმდეგო პრეპარატების ხანგრძლივად გამოყენება იწვევს ღვიძლის ფერმენტების აქტივობის მომატებას, რაც აძლიერებს ღვიძლში “პირველი გავლის” ინტენსივობის ეფექტს და იწვევს პრეპარატის კლირენსის გაძლიერებას. ამან შეიძლება შეაფერხოს სისხლში პარაცეტამოლის კონცენტრაციის თერაპიული დონის მიღწევა.